Ve Slunečních lázních v Luhačovicích na Zlínsku v pátek začal 21. ročník Festivalu muzejních nocí. Letos se do něj zapojilo 681 institucí ve 205 městech, potrvá do 14. června.
Národní zahájení se koná každý rok v jiném městě. Obnovené Sluneční lázně získaly ocenění Gloria musaealis a staly se muzejním počinem roku 2024. Festival muzejních nocí pořádá Asociace muzeí a galerií ČR spolu s ministerstvem kultury a dalšími organizacemi.
Trendem posledních let je, že se k muzeím či galeriím přidává řada dalších institucí. "Slaví opravdu celá města. K festivalu se přidávají knihovny, domy kultury, univerzitní pracoviště. V seznamu jsme objevili banky, nemocnice, metalovou galerii i hřbitovy, výčet je opravdu pestrý," řekla předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková.
Při festivalu budou ve večerních a nočních hodinách přístupná různá místa. Kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav nabízejí také řadu doprovodných programů. Letos to podle Chovančíkové budou například akce připomínající 80 let od konce druhé světové války.
Ve Zlínském kraji se zapojí například Muzeum Kroměřížska, Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně i zlínská krajská galerie výtvarného umění, Muzeum regionu Valašsko či uherskohradišťský Park Rochus. Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. května.
Zahrála i zlínská filharmonie Bohuslava Martinů
Při národním zahájení se představily kulturní instituce Zlínského kraje a Luhačovic, také zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Na programu bylo i ocenění osobností v muzejnictví ze Zlínského kraje. Jsou jimi Ivo Frolec a Iveta Mátlová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kurátorka sbírky architektury Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková, etnografka a vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková, Markéta Mercová z Muzea Kroměřížska a Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Společnost Lázně Luhačovice otevřela zrekonstruovaný areál Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní loni. Objekty navrhnul slovenský architekt Dušan Jurkovič, vznikly na začátku minulého století. Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturní památkou. Areál nabízí také novou muzejní expozici. Rekonstrukce stála 155 milionů korun, z toho 71 milionů korun tvořily evropské dotace, zbytek daly lázně.
"Velmi si vážíme také spolupráce s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, konkrétně s Muzeem luhačovického Zálesí, které se podílí na tvorbě části expozice zaměřené na krátkodobé výstavy. Díky nim mohou návštěvníci ve Slunečních lázních pravidelně objevovat nové příběhy a témata – například o luhačovické vzduchoplavbě, Bedřichu Smetanovi nebo historii lázeňské léčby.
K výstavám navíc pořádají i tematické přednášky, které obohacují kulturní nabídku Slunečních lázní," uvedla ředitelka lázní Hana Felcmanová. Vítězné projekty letošního ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis byly v Luhačovicích také představeny.