Festival židovské kultury v Holešově na Kroměřížsku nabídne koncerty, besedy i výstavy. Na jeho 25. ročník dorazí válečný zpravodaj Jakub Szántó, politoložka Irena Kalhousová, hebraista Achab Haidler, spisovatel a novinář Stanislav Motl, americký hudebník Yale Strom nebo kapela Trombenik. Přehlídka pojmenovaná Ha-Makom se uskuteční od 22. do 26. července, sdělila novinářům Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov.
Centrem festivalu bude opět především Šachova synagoga, blízký židovský hřbitov, holešovské náměstí, zámek a jeho nádvoří. Slavnostní zahájení je na programu v úterý odpoledne na zámku. Zazní hudební vstupy Starý zákon v hudbě v podání Kateřiny Juráškové a žáků Základní umělecké školy F. X. Richtera Holešov. Součástí zahájení bude otevření výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma. Zájemci uvidí snímky z Izraele i zbožných židů, kteří do Holešova přijíždějí uctít památku rabína Šacha.
Na středeční odpoledne je přichystána beseda se Stanislavem Motlem. "Zpracoval příběh Antonína Kaliny, člověka, který dokázal zachránit stovky dětí od pochodu smrti. Takže pan Motl přijede, bude na to téma mluvit," řekla Podhajská. Lidé uvidí také dokument, který je Kalinovu příběhu věnovaný.
Na sobotu chystají organizátoři besedu s Jakubem Szántó a Irenou Kalhousovou. "Budou hovořit na téma vztahu mezi Izraelci a Palestinci po 7. říjnu. Vysvětlí veřejnosti různé úhly pohledu, kontext celého toho konfliktu," řekla Podhajská.
Produkci festivalu se také podařilo rekonstruovat podobu někdejší holešovské židovské čtvrti. Vznikla tak venkovní výstava Vítejte v židovském městě, která návštěvníky zavede do míst, kde stály domy zobrazené na dobových malbách a kresbách. "Ulicemi města provede také další výstava Místa s pamětí, která opět vznikla z toho, co se po zdejší židovské komunitě dochovalo. Její kontext je však mnohem širší. Přibližuje místa, osudy, osobnosti a příběhy nějakým způsobem spojené s židovskou historii Holešova," uvedla Podhajská.
Na programu je i hudba. Vystoupí například hudebník Yale Strom se skupinou Hot Pstromi nebo další klezmerová kapela Trombenik. Své místo ve festivalové nabídce má také film. "Již loni se ukázalo, že letní projekce před synagogou jsou pro návštěvníky zajímavým bodem festivalu. Proto se konají také letos. Stejně tak je tomu s ochutnávkou židovských jídel, která patří k festivalové tradici již mnoho let," doplnila Podhajská.
Po dobu přehlídky se konají speciální komentované prohlídky holešovských židovských památek, přednášky a večer při svíčkách. Programu festivalu je zveřejněn na webu. Židovská komunita v Holešově prokazatelně existovala od 15. století, za druhé světové války ji yvraždili nacisté. V Holešově po sobě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní výzdobou a židovský hřbitov s více než 2000 náhrobky.