Evropská unie přijala osmnáctý balíček sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat Slovensko. Nová opatření proti zemi, která už téměř tři a půl roku útočí na Ukrajinu, míří zejména na energetický a bankovní sektor. Přijetí nových sankcí přivítali představitelé EU, Ukrajiny a řady unijních zemí včetně Česka. Moskva označila nové sankce ze strany EU za nelegální.
Sankce, jejichž schválení umožnila čtvrteční změna postoje slovenského premiéra Roberta Fica, směřují mimo jiné proti 105 plavidlům takzvané ruské stínové flotily, která přepravují ruské ropné produkty a pomáhají tak Moskvě obcházet exportní omezení. Týkají se také nefunkčních baltských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 či cenového stropu pro ruskou ropu přepravovanou po moři, který se snížil ze 60 dolarů na 47,6 dolaru za barel.
Česko prosadilo zastavení podezřelého zboží do Ruska
Česku se do sankčního balíku podařilo prosadit takzvaný záchytný mechanismus (catch-all mechanismus), který dává celním správám členských zemí možnost zastavit vývoz zboží, když bude hrozit, že by mohlo být přes třetí země dopraveno do Ruska a použito ve válce proti Ukrajině.
Dosažení shody uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž sedmadvacítka útočí přímo na srdce ruské válečné mašinérie a bude v tlaku pokračovat. Za dosud nejtvrdší označila nový sankční balík šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová, sníží podle ní válečný rozpočet Kremlu.
Nové sankce ocenil také Kyjev. "Je to potřebné rozhodnutí, a je potřebné právě teď jako reakce na to, že Rusko začalo podnikat ještě brutálněji své útoky na naše města a vesnice," míní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle premiérky Julije Svyrydenkové opatření posilují tlak na Moskvu tam, kde to je důležité.
Německý kancléř Friedrich Merz dal najevo přesvědčení, že sankce oslabí možnosti Ruska dál financovat válku proti Ukrajině. Podle šéfa české vlády Petra Fialy je sankční balík zatím nejtvrdší. Poznamenal také, že je dobře, že Slovensko změnilo své rozhodnutí a přestalo blokovat nové postihy.
Moskva je naštvaná
Bratislava dosud byla proti, neboť žádala záruky k jiné iniciativě Evropské komise, se kterou nesouhlasí a podle které má být postupně ukončen dovoz ruského plynu do unie. Komise v minulých dnech konkrétní záruky Bratislavě nabídla.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil nové unijní sankce za nelegální; každé takové kroky mají podle Moskvy negativní následky pro země, které je podporují. Peskov zároveň poznamenal, že Rusko nejnovější sankce prozkoumá, aby minimalizovalo jejich odpad. Přitom podotkl, že Moskva si už vůči takovým opatřením vytvořila jistou imunitu.