FOTO: Pláč, svíčky, bezmoc. Proč? ptají se lidé po teroru v Berlíně

Autor: ČTK , Markus Schreiber, Michael Sohn, Alexander Zemlianichenko, Britta Pedersen, Jens Meyer, Matthias Schrader, Michael Sohn

20.12.2016 11:28

Černá barva kamionu, pod jehož koly v Berlíně v pondělí večer zahynulo nejméně dvanáct lidí, dobře symbolizuje smutek, který se Německa zmocnil jen krátce před Vánocemi. Na lidech, kteří v úterý přišli k vánočnímu trhu, jímž nákladní vůz projel, byl patrný také šok a hněv, ale i snaha pochopit, jak vůbec k něčemu takovému může dojít.

"Zkouším se ptát proč? Ale nemám na to odpověď," řekla Elisabeth Boltová, která se dnes dopoledne tak jako desítky dalších lidí přišla podívat na místo činu u Pamětního kostela císaře Viléma (Gedächtniskirche) v bývalém západním Berlíně.

"Jakým právem člověk udělá něco takového jiným lidem, kteří jsou zcela nevinní? Jakým právem? Jaká je motivace, kterou takový člověk má? To je pro mě nevysvětlitelné," řekla tato viditelně pohnutá asi pětapadesátiletá žena nedaleko bílou fólií potaženého plotu, který ohrazuje místo činu.

Už od rána na okraj náměstí Breitscheidplatz proudili Berlíňané i turisté, kteří většinou v tichosti přemýšleli o tom, co se stalo. Někteří z nich přinášeli květiny a na dohled od policistů hlídkujících se samopaly zapalovali svíčky na památku obětí.

"Viděli jsme to včera v televizi, už tam to člověka zasáhne, ale když stojí takhle bezprostředně u místa, kde se to stalo, tak je to hrozné, velmi špatné," řekla Boltová při pohledu na poničené stánky trhu a černý kamion, pod jehož koly zůstal v pondělí i jeden z vyzdobených vánočních stromů.

Jedním z těch, kdo na místo přišel, byl dnes i důchodce Klaus Lück. "Nedá se to čekat, ale může se to stát kdekoli a s tím musíme bohužel žít," je přesvědčen. "Nemám ale strach, myslím, že v Německu jsme ještě celkem v bezpečí," poznamenal zároveň s tím, že si nechce takovými činy nechat změnit život.

"Nemám strach, i když to člověk má v podvědomí. Není možné se tím ale nechat ovlivnit," je přesvědčena i Boltová.

Trochu jinak to vidí devatenáctiletý Berlíňan Florian Böttcher, který i kvůli pondělnímu masakru letos vynechá silvestrovské oslavy v centru německé metropole. "Po útocích v Paříži, v Nice a v Belgii jsem měl trochu strach, že by se něco takového mohlo stát i u nás," řekl.

O tom, že se Berlín a vůbec Německo s hrůzným činem vyrovná, nepochybuje ale nikdo z oslovených. "Němci jsou dost silní na to, aby to přestáli. Z toho vycházím a za tím si stojím," prohlásil odhodlaně Lück na místě, kde po druhé světové válce z trosek vyrostly moderní domy, luxusní hotely i desítky obchodů.

Diskuze

Nejdiskutovanější názory

Vstupte do diskuze (1 příspěvků)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.