Památku generála Karla Kutlvašra, který se do dějin zapsal jako vojenský velitel Pražského povstání a přispěl k dojednání kapitulace německých vojsk, bude v pražských Nuslích připomínat nový pomník.
Dílo má podobu praporu a nese na sobě heslo generála Kutlvašra "bez rizika se nic neudělá". Autor díla Ondřej Tichý uvedl, že pomník zrcadlí hodnoty, které Kutlvašr zastával, a to noblesu, odvahu, rozhodnost, empatii a rozvážnost při extrémních situacích. Povstání vypuklo před 80 lety ráno 5. května.
"Dnešním dnem jsme konečně splatili velký dluh hrdinovi Pražského povstání," uvedl při slavnostním odhalení pomníku Michal Hroza (TOP 09), bývalý místostarosta Prahy 4, dnes pražský radní a iniciátor projektu výstavby pomníku. Památník má podle něj sloužit jako vzor, aby lidé mohli vzhlížet k někomu, kdo se svým životem naložil dobře. "Abychom se i my mohli snažit s ním naložit dobře. Je to připomínka toho, že svoboda se neděje samozřejmě, ale je nutné pro ni hodně obětovat," dodal Hroza.
Komunisti poslali hrdinu do vězení
Pomník mohou lidé najít v areálu Nuselského pivovaru, kde si po propuštění z vězení Kutlvašr musel k malému důchodu přivydělávat jako noční hlídač. "Byl to pravý vlastenec, který snil o svobodném státě Čechů a Slováků," řekla dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Význam a hrdinství generála uctil také náčelník Generálního štábu Armády Karel Řehka. Kutlvašr podle Řehky představoval hodnoty, na které se snaží armáda navazovat i v dnešní době. Jmenoval například odvahu, čest, lásku k vlasti a odvahu bránit vlast a nasadit život, když je to potřeba. Řehka také připomněl současnou bezpečnostní situaci, která je podle něj nejhorší od dob studené války. "Je důležité si připomínat, že svoboda není zadarmo a zlu je třeba se postavit," řekl Řehka.
Českému povstání pomohli i vlasovci
Při Pražském povstání zahynulo podle různých údajů zhruba 3000 lidí. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránili mnohonásobně většímu krveprolití a vyvolali rychlejší příchod Rudé armády. Dnem nejtěžších bojů byl 7. květen, kdy v kritických chvílích přišla Praze nečekaná pomoc od Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, složené z bývalých rudoarmějců, kteří v německém zajetí vstoupili do nacistických služeb. Velitele povstání generála Karla Kutlvašra po komunistickém puči odsoudili na doživotí, perzekvováni byli také další představitelé povstalců.
Pomník byl vybraný v umělecké soutěži pořádané společností Penta Real Estate. V soutěži vyhlášené v první polovině roku 2024 uspěl zlínský designér Ondřej Tichý. Porota mimo jiné ocenila světelný prvek na pomníku, který má připomínat poslední noční služby generála.
Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve čtvrtek si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.