Předsednictvo hnutí Stačilo!, v němž figurují komunisté, dnes schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. ČTK o tom informoval mluvčí KSČM Roman Roun. V tiskové zprávě uvedl, že sociální demokraté budou na kandidátkách Stačilo!, podrobnosti zástupci stran sdělí na společné tiskové konferenci v pondělí. Kandidátní listiny musejí uskupení podle harmonogramu, který se odvíjí od data voleb, odevzdat úřadům nejpozději 29. července.
Na protest proti spolupráci již dříve ze Sociální demokracie (SOCDEM) vystoupila řada členů, mimo jiné bývalý ministr Jiří Dienstbier, pardubický hejtman Martin Netolický či senátor Petr Vícha. Expředseda SOCDEM Michal Šmarda dnes ČTK řekl, že spojenectví považuje za historickou chybu, k srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně tak skončí také.
Kandidátky a volební taktika
Do úterý jednala uskupení o úpravě kandidátek a společného memoranda. Podle dokumentu sociálních demokratů měli na volitelných příčkách kandidátek Stačilo! získat místo předsedkyně Jana Maláčová, první místopředseda Lubomír Zaorálek a místopředseda Jiří Nedvěd.
"Díky této spolupráci má každý volič levice jistotu, že žádný levicový hlas v těchto volbách nepropadne. Naopak, bude jasně slyšet při jednání o příští vládě," uvedla Maláčová v tiskové zprávě. Stačilo! se podle ní stává nepřehlédnutelnou alternativou k asociální vládě Petra Fialy (ODS). Jednání popsala jako věcná, ale náročná. SOCDEM chce na kandidátkách Stačilo! podle ní prosazovat každoroční zvyšování minimální mzdy o 3.000 korun a snížení daní pracujícím, obnovení možnosti předčasných důchodů pro náročné profese či snížení věku pro odchod do důchodu. Zmínila i vznik fondu státních bytů a regulaci cen energií, zákon o obecném referendu a referendum proti navýšení výdajů na obranu k pěti procentům hrubého domácího produktu.
Předsednictvo SOCDEM vyzvalo ke společnému postupu do říjnových sněmovních voleb Stačilo! koncem června. Na začátku měsíce přitom SOCDEM oznámila, že bude kandidovat sama a začala připravovat kandidátky. Jednání se Stačilo! ukončila už v únoru s odůvodněním, že hnutí se soustředí na antisystémový program místo levicového. Právě z toho důvodu reagovala na poslední změnu názoru odchodem ze strany řada sociálních demokratů, kromě výše jmenovaných také bývalý europoslanec Miroslav Poche či někdejší poslanec Václav Votava.
Maláčová: Jde o racionální krok pro záchranu levice
V roce 1995 sociální demokracie přijala takzvané bohumínské usnesení, které zapovídá straně spolupráci s KSČM. Někteří ze sociálních demokratů, kteří nesouhlasí se spojenectvím s komunisty pod značkou Stačilo!, přirovnávají krok ke zradě pojmenované po sociálním demokratovi a československém premiérovi z let 1945 až 1946 Zdeňku Fierlingerovi, který spolupracoval s komunisty v roce 1948. Výzvu směrem k Stačilo! vysvětlilo vedení SOCDEM snahou spojit síly proti vládním záměrům a tím, aby nepropadly hlasy pro levici. Maláčová snahu o spojenectví hájí jako racionální volbu, hlasovaly pro ni dvě třetiny předsednictva.
Hnutí Stačilo! se zformovalo před loňskými evropskými volbami, vedle komunistů zahrnuje také Českou stranu národně sociální (ČSNS) a Spojené demokraty - Sdružení nezávislých (SD-SN). Jako koalice by muselo uskupení získat nejméně 11 procent hlasů, jako hnutí, na jehož kandidátkách ale budou členové zakládajících stran, může vstoupit do Sněmovny již po zisku pěti procent hlasů. Průzkumy nyní hnutí připisují zhruba pět procent, sociální demokraté by se nepřehoupli nad tři procenta.
Stačilo! dnešní krok komentovalo tím, že nedopustí, aby se opakoval scénář, kdy ve volbách roku 2021 propadl milion převážně levicových hlasů, a současný premiér Fiala tak mohl sestavit vládu, kvůli níž životní úroveň českých občanů klesla víc než po roce 2008. "Priority hnutí Stačilo! zůstávají - mír a diplomacie v mezinárodních vztazích, obrana českých národních zájmů. Dále prosazujeme nulovou daň na základní potraviny, snížení věku odchodu do důchodu dle věku dožití ve zdraví, zrušení Senátu a zavedení obecného referenda jako nástroje občanů pro vyjádření se ke klíčovým zahraničně politickým i vnitropolitickým záležitostem, jakými jsou např. vystoupení z NATO a EU nebo přijetí eura," uvedlo hnutí.