Hravá a přátelská: Slonice Bamba se zabydluje ve dvorském safari parku

Relax
29. 4. 2026 16:37
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Slonice Bamba má nový domov. Po dvoudenní cestě z Francie dorazila osmatřicetiletá samice slona afrického do Safari Parku Dvůr Králové, kde doplnila slonice Saly a Umbu. Ve francouzské zoo u Nantes zůstala jako poslední slon a koordinátor evropského chovného programu rozhodl o jejím přesunu. S adaptací na nové prostředí jí pomohou dva chovatelé, kteří přicestovali s ní.

Do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dnes dorazila samice slona afrického savanového z francouzské zoo Planete Sauvage u města Nantes. Dvorská zoo tak nyní chová tři samice slona afrického, všechny mohou návštěvníci vidět v pavilonu Africká savana. Řekl to mluvčí zoo Michal Šťastný.

Osmatřicetiletá samice Bamba pochází z volné přírody v Zimbabwe, v Evropě žije od roku 1989. "V zoo u Nantes nakonec zůstala sama, což slonům neprospívá, lépe se jim daří ve skupině. Koordinátor Evropského chovného programu slonů proto rozhodl o přesunu slonice do Dvora Králové," uvedl Šťastný.

Cestu z Francie, která začala v úterý, slonice zvládla bez potíží. "Dnes dopoledne se již seznámila s pavilonem, zdá se být hravá a přátelská. Pohledem se kontaktovala s našimi slonicemi Saly a Umbu, kterým je 44 a 45 let. Se slonicí přicestovali i dva chovatelé z Francie, kteří jí pomohou s adaptací na nové prostředí," uvedl Šťastný.

Dvorská zoo chová slony africké od roku 1969. Nejvíce slonů, celkem šest, bylo ve Dvoře Králové po transportu z Afriky v roce 1984. Skupina se však postupně zmenšovala a od úhynu samce Kita v roce 2017 zůstaly v safari parku jen samice Saly a Umbu. V roce 2020 do zoo přišla ze zahrady ve vídeňském Schönbrunnu šestačtyřicetiletá samice Drumbo, která uhynula na konci roku 2024. Sloní mládě se v dvorské zoo dosud nenarodilo a vzhledem k charakteru sloního pavilonu zoo s množením zvířat ani nepočítá.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, nosorožců, zeber, hyen či hrochů. Zoo patří kraji a je nejvyhledávanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni ji navštívilo přes 680.000 lidí.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Pexels

Další čtení

ilustrační obrázek

Nejmrzutější kočky světa rostou v Japonsku: ZOO ukázala roztomilá mláďata manulů

Relax
28. 7. 2026
ilustrační obrázek

Šťastný konec pašeráckých dramat: Zoo Praha slaví prvoodchovy tří druhů hadů

Relax
27. 7. 2026
ilustrační obrázek

Had, který syčí jako chřestýš. Brněnská zoo slaví vzácný chovatelský úspěch

Relax
27. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ