Hřensko se po požáru vrací k normálu. Turistům otevře Edmundovu soutěsku

Domácí
10. 7. 2025 10:53
ilustrační foto
ilustrační foto

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku ve čtvrtek schválili otevření Edmundovy soutěsky a tedy i obnovu provozu plavby na lodičkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022.

Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně 50 lidí. Obec kvůli uzavření soutěsky přišla o miliony korun. Pozastavila investice, propustila některé zaměstnance.

"Chtěli bychom upozornit, že obec podnikla nemalé úsilí k tomu, abychom tu seděli a rozhodovali o tom, jestli otevřeme Edmundovu soutěsku," uvedla starostka Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) před schválením otevření soutěsky. Odborníci budou každý měsíc monitorovat nebezpečné úseky. Vznikl provozní i bezpečnostní řád.

"I v minulosti skalní bloky padaly... Tomuto procesu se nemůžeme nikdy vyhnout. Na nás je, abychom učinili taková opatření, aby taková rizika byla minimalizována," řekl bývalý starosta a zastupitel Zdeněk Pánek (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná).

V půlce července mohou lidi vyplout

Soutěsku obec nejprve ve zkušebním režimu pro místní zpřístupní 15. a 16. července. Znovuotevření se uskuteční nejprve pro uzavřenou společnost ve čtvrtek 17. července, pro veřejnost pak v sobotu 19. července.

"Lístky budou k zakoupení pouze v informačním centru v budově obecního úřadu pouze na ten den, kdy návštěvník přijede," doplnila starostka. Každý den se bude podle počasí rozhodovat, zda se Edmundova soutěska otevře. "Návštěvník přijde ke vstupu do Edmundovy soutěsky. Bude tam čekat průvodce, který si skupinu převezme. Projde s nimi celou trasu Edmundovy soutěsky a pak si je převezme převozník," popsala režim Horáková. Zpět půjdou turisté opět k východu s průvodci. Návštěvníci musí mít pevnou obuv, není dovolený vstup s kočárky a psy.

Když se na vás nedostane, vyplujte Divokou soutěskou

V provozu zůstala i po požáru Divoká soutěska, kde se turisté rovněž mohou plavit na pramicích po říčce Kamenici. Je k ní ale horší přístup a není tolik navštěvovaná, jako bývala Edmundova soutěska. V posledním předpandemickém roce 2019 je navštívilo téměř 400 000 lidí. Celý národní park tehdy zaznamenal na sčítačích 1,24 milionu průchodů.

Nadále zůstane uzavřená Gabrielina stezka k Pravčické bráně, kam se mohou lidé dostat například přes Tři prameny či po Mlýnské cestě. Čas od času se kvůli kácení nestabilních stromů či zabezpečování skalních útvarů dočasně uzavírají i některé další úseky turistických tras. Od 14. července do 14. srpna bude kvůli těžbě stromů uzavřená zeleně značená trasa mezi Hřenskem a Janovskou vyhlídkou.

Dosud největší požár, který byl zároveň největším lesním požárem v historii Česka, zasáhl národní park v létě 2022. Evakuovalo se kvůli němu přes 500 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů a způsobil škodu okolo 270 milionů korun. V Mezné požár zcela zničil několik domů. Muže obžalovaného ze založení požáru krajský soud nepravomocně zprostil obžaloby.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: PxHere

Další čtení

Odvaha, zrada i rehabilitace: osud československých pilotů v RAF připomněla pietní akce

Domácí
10. 7. 2025

Hygienici hlásí problémy v každé třetí restauraci. Kontrolovali i nemocnice

Domácí
10. 7. 2025

BIS varuje: Mladí Češi se na sociálních sítích radikalizují. A dělají to sami

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ