Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025 21:10
Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.
Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Česká filharmonie (ČF) pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši v Rudolfinu nabídne ve světové premiéře skladbu Canto Pavla Zemka Nováka. Na třech koncertech 24. až 26. dubna dále zazní Koncert pro klavír a orchestr a moll Edvarda Griega a Vokální symfonie Vladimíra Sommera, kterou filharmonie uvede ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem, mezzosopranistkou Markétou Cukrovou a vypravěčem Martinem Myšičkou. Informoval o tom mluvčí ČF Luděk Březina.

"Při kompozici Canta jsem nemyslel na žádný zpívaný text," komentoval sedmašedesátiletý skladatel, pedagog a hobojista vznik nové kompozice. První impulz mu poskytl nový klášter klarisek v brněnských Soběšicích. "Jednou jsem šel odpoledne okolo a zaslechl chorál s neumělým kytarovým doprovodem, i ženský zpěv byl krásně neučesaný," podotkl Pavel Zemek Novák, jehož skladby se více než dvacet let téměř každoročně uvádějí na Mezinárodním festivalu současného umění s duchovním zaměřením Forfest Kroměříž.

Griegův Koncert pro klavír a orchestr a moll provede norský klavírista Leif Ove Andsnes, který v Praze s ČF vystoupí poprvé. "Byl jsem poměrně plachý a nejistý kluk z norského venkova," vzpomínal jeden z nejvyhledávanějších klavíristů současnosti Leif Ove Andsnes na své klavírní začátky. Ve svých patnácti letech se setkal s českým klavírním pedagogem Jiřím Hlinkou, který od sedmdesátých let působil v Norsku a u něhož Andsnes později studoval na konzervatoři v Bergenu.

"Hlinka byl vášnivý člověk, pro kterého byla hudba otázkou života a smrti. Otevřel mi mnoho cest – z každé hodiny jsem odcházel s obrovskou motivací posouvat se dál a při hraní jsem se cítil stále jistější," uvedl Andsnes i v souvislosti s nácvikem Griegova klavírního koncertu, který poprvé nastudoval právě pod Hlinkovým vedením.

Griegův klavírní koncert má v historii ČF své pevné místo – orchestr jej provedl už více než čtyřicetkrát. Poprvé ho nastudoval Hanuš Trneček v roce 1902 a zazněl také při obou návštěvách Edvarda Griega v Praze, v letech 1903 a 1906.

Vokální symfonie patří k nejzásadnějším dílům Vladimíra Sommera a představuje jeden z vrcholů české poválečné hudby. Dílo se pohybuje na pomezí symfonie, kantáty a oratoria a vyznačuje se dramatickým tahem, ostrými kontrasty i mimořádnou zvukovou imaginací. Sommer dokončil Vokální symfonii v roce 1958, její uvedení se však z různých důvodů zpozdilo. Světová premiéra zazněla až 12. února 1963 v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Václava Neumanna. ČF dílo poprvé uvedla v roce 1964 na Pražském jaru s Karlem Ančerlem a od té doby skladbu nastudovala ještě dvakrát – v roce 1992 opět s Václavem Neumannem a v roce 2003 s Ondřejem Kukalem.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Deml Ondřej

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ