I v Turecku je mráz. Pomrzly citróny, tak zastavili vývoz. Svět je na nich závislý

Ekonomika
8. 4. 2025 18:30
ilustrační foto
ilustrační foto

Turecko od úterka pozastavilo vývoz citronů, jejichž je významným celosvětovým dodavatelem. Vláda to odůvodnila snahou zaručit dodávky pro domácí trh za přijatelné ceny poté, co velkou část úrody zřejmě zničily mrazy. Turecko je druhým největším dodavatelem citronů a limet do České republiky.

Turecká ministerstva obchodu a zemědělství uvedla, že export se dočasně pozastavuje od dneška "kvůli ochraně domácí poptávky a bezpečnosti dodávek". Úřady budou sledovat situaci na trhu poté, co některé provincie, kde se soustředí pěstování citrusů, zasáhly mrazy. To vyvolává obavy ze zničení velké části úrody. Není jasné, jak dlouho bude zákaz vývozu platit.

Jak to ovlivní trh a cenu? Turecko je druhý největší producent

Podle údajů amerického ministerstva zemědělství bylo Turecko druhým největším producentem citronů a limet na světě. Téměř celá produkce směřuje do zahraničí.

Pro Česko je Turecko po Španělsku druhým největším dodavatelem citronů a limet, ukazují údaje Českého statistického úřadu. V loňském roce bylo dovezeno z Turecka toto zboží v hodnotě 105 milionů korun. Domácí výroba je z klimatických důvodů zanedbatelná.

Autor: ČTK, David GarkischFreepik

Další čtení

Druhou část metra D má opět stavět Subterra, dopravní podnik ji znovu vybral

Ekonomika
2. 10. 2025

Akcie v USA díky technologickým firmám na novém rekordu, dolar posílil

Ekonomika
2. 10. 2025

Evropské akcie jsou na rekordu, daří se technologiím i zdravotnickému sektoru

Ekonomika
2. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ