Insolvenční správkyně Sberbank CZ začne tento týden vyplácet další pohledávky

Ekonomika
26. 1. 2026 22:23

Insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank CZ Jiřina Lužová začne v tomto týdnu vyplácet dalších 2,4 miliardy korun věřitelům banky. Výplata navazuje na pravomocné rozhodnutí městského soudu v Praze, pro její provedení je lhůta 60 dní. Podíl vyplacených pohledávek se díky tomu zvýší z 95 na 99 procent, sdělila dnes insolvenční správkyně ČTK.

Výplatu provede Sberbank CZ na účty věřitelů, které použila i při výplatě předchozích pohledávek. Platba bude bezhotovostní v českých korunách a na účty vedené v Česku. Sberbank CZ bude věřitele vyplácet postupně podle kapacit svých interních systémů.

Lužová uvedla, že oslovuje všechny věřitele Sberbank CZ se základními informacemi k výplatě. "Věřitelé, kteří již byli v minulosti vyplaceni a kteří k tomu nebudou výslovně vyzváni, nemusí nyní činit žádné kroky. Ti, kteří se během první výplaty o své prostředky nepřihlásili, mají nyní příležitost požádat o výplatu podle instrukcí na webu Sberbank CZ. Stejný postup platí i pro věřitele, kteří vyplaceni byli, ale chtějí aktualizovat předložené dokumenty nebo změnit číslo účtu pro výplatu," uvedla insolvenční správkyně.

V červnu 2024 získali věřitelé Sberbank prostřednictvím Komerční banky 54,5 miliardy korun. Pro peníze si tehdy přišlo 12.145 z 15.000 věřitelů. Většina pohledávek věřitelů, kteří si svou výplatu nevyzvedli, se pohybovala v řádu stokorun.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem srpna 2022 poté, co jí Česká národní banka začátkem května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Ceny zlata a stříbra letí do nebes. Znovu překonaly rekord. I kvůli Trumpovi

Ekonomika
26. 1. 2026

Francie vybrala na nové dani pro bohaté jen čtvrtinu plánovaného výnosu

Ekonomika
24. 1. 2026

Pražské letiště nabízí cestujícím digitální asistentku místo SMS notifikací

Ekonomika
23. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ