Vědci budou ve Zlíně zkoumat soužití lidí a netopýrů. Tříletý projekt vedený Janem Zukalem z Ústavu biologie obratlovců (ÚBO) Akademie věd se zaměřuje na výskyt a ochranu netopýrů ve městě.
Projekt vznikl ve spolupráci se Zlínským krajem a městem Zlín. Účelem je nejen získání vědeckých dat, ale také osvěta veřejnosti a podpora šetrného městského plánování.
"Netopýři každou noc uloví tisíce kusů hmyzu, čímž přirozeně regulují jeho populace. Ve městech mají důležité ekologické funkce, ale urbanizace a rekonstrukce budov jim často berou místa k životu," uvedl vedoucí projektu Jan Zukal.
Jde i o ochranu netopýrů před předsudky lidí
Výzkum se zaměří na mapování úkrytů netopýrů ve Zlíně, genetickou analýzu populací a také na prevenci konfliktů mezi lidmi a těmito chráněnými živočichy. "Netopýři jsou často obětí předsudků a nepochopení. Náš projekt má pomoci změnit tento pohled," uvedla Kateřina Zukalová, která se zabývá propagací projektu.
Zapojit se do něj může i veřejnost. Obyvatelé města mohou na webových stránkách www.netopyrivemeste. cz hlásit výskyt netopýrů nebo jejich úkrytů. Odborníci poté vyhodnotí situaci a nabídnou vhodné řešení, ochranu, monitoring nebo asistenci při rekonstrukci budovy.
"Veřejnost je pro nás nenahraditelným partnerem. Každý nahlášený úkryt nebo pozorování pomáhá zlepšit naše poznání a přispívá k ochraně těchto ohrožených savců," uvedla Kateřina Velecká z Masarykovy univerzity v Brně.
Do akce se zapojí i studenti s ultrazvukovými detektory
Součástí projektu budou přednášky, školení a akce pro školy a veřejnost. V budoucnu se plánuje i zapojení studentů do výzkumu s využitím ultrazvukových detektorů, které zachytávají echolokační hlasy netopýrů.
Tento přístup se osvědčil i v jiných zemích, například v Estonsku. "Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že i malé skupiny motivovaných studentů dokážou shromáždit velmi cenná data. A při tom se naučí něco o vědě, přírodě a respektu k životnímu prostředí," uvedl koordinátor vzdělávacích aktivit projektu Evžen Tošenovský.