Soud v Pekingu poslal 60letého Japonce na tři a půl roku do vězení za špionáž. Verdikt může podle japonského velvyslance narušit vztahy obou zemí, informovala dnes agentura Kjódó.
Čínské úřady zadržely japonského občana předloni v březnu proto, že se podle nich zapojil do špionážní činnosti. Formálně byl zatčen v říjnu téhož roku, obviněn loni v srpnu a dnes ho soud poslal na 42 měsíců do vězení. Podrobnosti k případu nicméně zůstávají neznámé.
Odsouzený byl vedoucím pracovníkem čínské pobočky farmaceutické společnosti Astellas Pharma a zároveň vysoce postaveným úředníkem Japonské obchodní a průmyslové komory v Číně. Proti rozsudku se může odvolat do deseti dnů.
Japonsko o jeho propuštění jednalo s Čínou opakovaně, například loni v listopadu na summitu v Peru, kde se setkali japonský premiér Šigeru Išiba s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
"Rozsudek je nesmírně politováníhodný. Budeme i nadále vyzývat k mužově brzkému propuštění a podporovat jej. Zadržování japonských občanů v Číně kvůli podezření ze špionáže je jednou z největších překážek pro vzájemné cestování a zlepšení nálad občanů obou států," řekl japonský velvyslanec v Číně Kendži Kanasugi.
"Případ řešíme v souladu s čínskými zákony a chráníme práva odsouzeného. Japonci, kteří dodržují zákony, se nemají čeho bát," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.
Čína v rámci ochrany národní bezpečnosti v posledních letech zesílila kontrolu zahraničních organizací i jednotlivců. Od přijetí zákona o kontrašpionáži v roce 2014 a zákona o národní bezpečnosti o rok později úřady zadržely řadu cizinců. Bylo mezi nimi i 17 Japonců, z nichž pět nadále zůstává v čínském vězení.