V ptačí rezervaci Malá Lipová u Přerova, která je domovem kolonie vlh pestrých, vyrostla nová ptačí pozorovatelna. Milovníci přírody z ní tak mohou nerušeně pozorovat na stěně pískovny nejen tyto pestrobarevné chráněné ptáky, ale například i břehule říční.
Nové zázemí pro návštěvníky vybudovala Česká společnost ornitologická (ČSO) za pomoci ZOO Olomouc. Práce stály zhruba půl milionu korun. Přispěli na ně právě návštěvníci zoologické zahrady zakoupením vstupenek, řekli novinářům zástupci ČSO a ZOO Olomouc.
Vyvýšená pozorovatelna z dubového a modřínového dřeva stojí uprostřed malé pískovny nedaleko od hnízdní stěny na 12 dřevěných sloupech. Prostor poskytne až 15 pozorovatelům. Interiér je přizpůsoben pro školní exkurze. Vlhám pestrým, které bývají nazývány českými papoušky, a břehulím říčním by měla pozorovatelna zároveň zajistit klidné a bezpečné hnízdění bez rušení od lidí.
„Českým papouškům“ dokonce odbagrovali část stěny, aby jim bylo líp
Ptačí park Malá Lipová je nejmenším ptačím parkem pod správou ČSO. "Je to jedna stěna, kde hnízdí vlhy pestré, břehule říční a další druhy ptáků. Je to tak atraktivní prostředí, že si zasluhuje ochranu i zpřístupnění. Proto jsme postavili pozorovatelnu, aby lidé, kteří mají zájem tyto nádherné ptáky vidět, se k nim dostali blízko bez toho, aniž by je rušili," řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Celá lokalita Malá Lipová je původní takzvanou selskou pískovnou. "Jde o prvky, které v krajině bývaly zcela běžně. Dnes je těžba písku soustředěna do velkých komplexů a tyto lokality začaly zarůstat, což pro druhy, jako je vlha a břehule, které potřebují kolmou stěnu, do kterých si hrabou hnízdní nory, není ideální. Náš zásah zde spočíval v tom, že jsme nechali odbagrovat část stěny a srovnali jsme ji tak, aby byla kolmá. Ptáci na to reagují úžasně. Tento zásah nás čeká periodicky vždy za několik let," doplnil Vermouzek.
Neuvěřitelná podívaná, tetelí se ornitologové
Loni ornitologové na Malé Lipové registrovali 45 hnízdních párů vlh pestrých. "Je to obrovské množství na tak malou lokalitu. Je to neuvěřitelné divadlo, když ptáci krmí mláďata a pravidelně zalétávají do nor," dodal Vermouzek. Celkem zde odborníci dosud zaznamenali 60 druhů ptáků a nacházejí se zde i vzácné rostliny, včetně třeba vstavače vojenského.
ČSO lokalitu do vlastnictví získala na jaře roku 2021, kdy Přerov ornitologům odprodal 1,68 hektaru klíčových pozemků za 130 000 korun. Malá Lipová se stala čtvrtým územím ve vlastnictví ČSO. Společnost chce do 20 let vybudovat ptačí parky v každém kraji. V současnosti jich má sedm.
Podpora stavby pozorovatelny ze strany zoologické zahrady v Olomouci je začátkem dlouhodobé spolupráce v ptačím parku Malá Lipová, zejména v oblasti environmentálního vzdělávání. "Pozorovatelnu budeme společně s Moravským ornitologickým spolkem, který se spolu s dobrovolníky o pískovnu stará, využívat také k ekologické výchově, akcím pro veřejnost a školním exkurzím," doplnil vedoucí oddělení ochrany ptáků ČSO Martin Bacílek.