Karlovarské lázeňské lesy vybudovaly čtyři nové tůně, celkem jich mají 40

Domácí
18. 10. 2025 21:00
Podnik Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary postupně obnovuje lesní tůně v okolí města. Na snímku je tůň u Kolovského rybníka.
Podnik Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary postupně obnovuje lesní tůně v okolí města. Na snímku je tůň u Kolovského rybníka.

Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) zřídily letos s pomocí dotací z Národního plánu obnovy čtyři nové tůně, které zadržují vodu v krajině. Náklady na jejich vybudování činily zhruba 167.000 korun, řekl ČTK mluvčí LLPKV Daniel Kubelka. Za pět let vybudovala městská organizace celkem 40 tůní, které pomáhají zadržovat vodu v krajině a podporují biodiverzitu.

Nově vybudované tůně v katastrálních územích Olšová Vrata, Kolová a Karlovy Vary o celkové ploše 747 metrů čtverečních poskytnou životní prostor obojživelníkům, vodnímu hmyzu, ptactvu i savcům. "Cílem je zadržet vodu v krajině a současně vytvořit vhodné podmínky pro druhy, které jsou na vodu vázané. V horizontu několika let se nově vytvořené biotopy přirozeně zapojí do okolní krajiny a začnou plnit svou funkci," vysvětlil ředitel LLPKV Stanislav Dvořák.

Projekt vychází ze schváleného postupu Správy CHKO Slavkovský les a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která k záměru vydala kladné stanovisko. První tůně v Karlových Varech začaly vznikat v roce 2020. S aktuálními čtyřmi jich je čtyřicet a celkem zadrží 15.000 metrů krychlových vody.

Tůně společnost buduje v místech, kde je možné zadržet povrchovou i spodní vláhu. Důležitou součástí je mělčina, která musí tvořit alespoň třetinu plochy a je zásadní pro rozmnožování obojživelníků a růst rostlin. Maximální hloubka dosahuje 1,5 metru, břehy mají pozvolný sklon, aby nedocházelo k sesuvu zeminy.

Význam tůní je patrný už krátce po jejich vzniku. První živočichové je osidlují za jeden rok až dva roky, okolí se přirozeně zazelená a splyne s krajinou do dvou až tří let. Tůně slouží také jako kaliště, tedy místo, ve kterém se válí například divoká prasata.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Kubeš Slavomír

Další čtení

Spoluator Matyáš Habermann při odhalení lavičky malíře a ilustrátora Zdenka Rykra.

Chotěboř věnovala lavičku rodáku Rykrovi, výtvarníkovi a autorovi grafik

Domácí
Aktualizováno: 18. 10. 2025 21:39
ilustrační foto

Policisté nacvičovali zásah ve škole. Spletli si ale budovy a žáky vyděsili

Domácí
18. 10. 2025
Výhled na zimní Sněžku - ilustrační foto

Na Sněžce sněžilo „v neměřitelném množství“. Lanovka stojí kvůli větru

Domácí
18. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ