Severní Korea dnes zahájila kroky vedoucí k zatčení a vyšetřování osob, které mají být zodpovědné za středeční neúspěšné spuštění a poničení válečné lodě. Uvedla to tamní státní agentura KCNA.
Slavnostní spouštění 5000 tun vážícího nového torpédoborce na vodu v přístavu Čchongdžin sledoval vůdce Kim Čong-un. Spouštěné plavidlo ale podle agentury Reuters ztratilo rovnováhu a části dna byly rozdrceny. Kim incident označil za "trestný čin způsobený nedbalostí", již nelze tolerovat. Mluvil také o "zhroucení sebeúcty" KLDR.
"Bez ohledu na to, jak dobrý je stav válečné lodi, sama skutečnost, že nehoda je neodpustitelným trestním činem, zůstává nezměněna. Ti, kdo jsou za ni zodpovědní, se nikdy nemohou vyhnout odpovědnosti za zločin," uvedla ústřední vojenská komise.
Jako první šel k výslechu správce loděnice
Vůdce Kim z incidentu obvinil vojenské představitele, vědce a provozovatele loděnice. Vojenská komise si už nechala předvolat správce loděnice Hong Kil Hoa. "Poškození není vážné a mohlo by být opraveno přibližně do deseti dnů. Trup na pravoboku je poškrábaný a do záďové části vnikla mořská voda," uvedla KCNA. To ale zpochybňuje jihokorejský odborník I Il-u. Domnívá se totiž, že je zaplavena i strojovna torpédoborce, která se právě nachází v záďové části, a že pravobok lodi není poškrábaný, ale děravý.
Na znovuuvedení torpédoborce do chodu stačí podle KCNA deset dní, během nichž odčerpají zaměstnanci loděnice mořskou vodu z vnitřku, narovnají loď a opraví škrábance. Naopak I Il-u se domnívá, že skutečná oprava zabere více než rok, protože plavidlo potřebuje nový motor, a to vyžaduje rozřezání trupu. Severní Korea se však podle něho může tvářit, že loď je opravená tím, že ji narovná, dá jí nový nátěr a bude tvrdit, že ji už spustila na vodu.
Severokorejská agentura odmítla dřívější spekulace o tom, že na dně trupu zůstaly díry, což se ale nedá nezávisle ověřit. Plavidlo totiž podle informací jihokorejské armády leží částečně ponořené na boku u přístavu. Loď musí být podle Kima opravena před červnovým zasedáním ústředního výboru vládnoucí strany.
KLDR chce mít torpédoborce s jadernými střelami
KLDR na konci dubna provedla první zkušební střelbu ze svého nového víceúčelového torpédoborce třídy Čche Hjon. Raketové systémy se podle odborníků podobají těm ruským, což nahrává spekulacím o technologické pomoci Moskvy výměnou za severokorejské vojáky bojující po boku Rusů ve válce proti Ukrajině.
Námořnictvo by torpédoborec mělo nasadit v příštím roce a podle expertů hrozí, že by mohl odpalovat jaderné zbraně z moře, dodala agentura Johnap.