Silničáři od počátku letošního roku dosud odstranili od dálnic a silnic první třídy 107 ilegálních billboardů. Podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale zůstává u komunikací v jeho správě kolem 3500 legálních i nelegálních reklamních nosičů, přičemž 374 nelegálních eviduje státní podnik u dálnic.
Novinářům to řekl mluvčí podniku Jan Rýdl na pražském Černém Mostě, kde ŘSD v pondělí dopoledne demontovalo reklamu u Pražského okruhu.
Odstranění billboardů z ochranného pásma silnic vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích od září 2017. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.
Do roku 2023 nesl odpovědnost za odstraňování reklamních zařízení krajský úřad. Od loňska stát novelou převedl tuto povinnost na ŘSD a Krajskou správu a údržbu silnic. "Zrychlilo se správní řízení a postup správce komunikace," uvedl Rýdl. Loni od dálnic a silnic první třídy zásluhou ŘSD nebo na jeho výzvu zmizelo 717 reklamních zařízení.
Odstranit velký billboard? Stojí to až stovky tisíc
Firmy na odstranění reklamy vybírá ŘSD prostřednictvím soutěží a následně s nimi uzavírá rámcové smlouvy na určitý počet billboardů. Odstranění větších billboardů, které mají základy v zemi a jsou vedeny jako stavební objekt, podle Rýdla vychází na nižší stovky tisíc korun.
Cena závisí například na dostupnosti či na napojení na elektrickou síť. "Veškeré tyto prostředky ŘSD samozřejmě vymáhá a bude vymáhat na majitelích reklamních zařízení," řekl Rýdl. Za dnešní odstranění billboardu bude podnik na majiteli vymáhat téměř 400 000 korun.
Billboard načerno a ještě s ukradenou elektřinou
Nelegální billboard, který u Pražského okruhu na Černém Mostě stál od roku 2010, se silničáři snažili odstranit už jednou, jeho majitel podle Rýdla ale protizákonně zablokoval osobním a nákladním autem přístup k němu a argumentoval, že je to soukromý pozemek. Přístup k billboardu dnes proto hlídala policie. Ta bude podle Rýdla vyšetřovat i podezření, že billboard "byl osvětlen kradenou energií a pravděpodobně nelegálně připojen k veřejnému osvětlení Pražského okruhu". Odstraněný billboard si majitel může u ŘSD vyzvednout na vlastní náklady.
Výzvu k odstranění reklamy majitel dostal podle Rýdla už v roce 2017 a ŘSD s ním komunikuje od roku 2019, kdy ministerstvo dopravy pověřilo podnik odstraněním billboardu. "V tuto chvíli jsme podnikli na základě poslední novely zákona kroky k tomu, abychom tady tu nelegální reklamu odvezli," doplnil Rýdl.
Současně připomněl, že nejrizikovější je reklama na mostech a dálničních nadjezdech. "Máme zkušenost, že firmy, které je tam umisťují, velmi spěchají, a činí tak bez jakéhokoli bezpečnostního opatření dole v provozu dálnice," řekl Rýdl.