Senát pravděpodobně schválí zákaz fotografování vybraných vojenských objektů, které takto budou označeny. Na dodržování zákazu má dohlížet Vojenská policie, za porušení zákazu by hrozila sankce až 100 000 korun.
Počítá s tím novela, kterou po výboru pro obranu dnes podpořil i senátní ústavně-právní výbor. Novela umožní vojenským policistům k jejich činnosti využívat drony a zároveň zamezovat jejich provozu například v blízkosti vojenských objektů.
Novela, o které Senát jako celek rozhodne ve středu, rovněž zpřísňuje postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje lidmi, kteří vojáky nejsou. Úprava podle ministerstva obrany ale nebude znamenat automatický postih houbařů či turistů, kteří nosí oblečení s maskovacím vzorem do přírody. K pravomocím Vojenské policie zřejmě přibude také zadržení řidičského průkazu nebo vstup na pozemek, pokud by to bylo nezbytné pro ochranu života nebo zdraví lidí.
Vojenská policie bude moci zasahovat proti dronům
Vojenská policie zajišťuje bezpečnost českých i aliančních vojáků, chrání muniční sklady a další vojenské objekty. Změny zákona reagují podle ministerstva obrany na zhoršující se bezpečnostní situaci i na nová rizika, například v elektronickém boji.
Zasáhnout proti dronu, který by představoval hrozbu pro chráněný objekt nebo osobu, nyní vojenští policisté na rozdíl od státní policie nemohou. Vojenští policisté by nově mohli zajistit, odstranit nebo zničit věci při zjištění bezprostředního ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí či v případě závažné bezpečnostní hrozby rušit provoz elektronických komunikací.
Novela také umožní přímé povolání vojenských policistů k plnění úkolů republikové policie. Nyní je možné povolat ty v činné službě, což je organizačně složitější. Podle novely budou moci vojenští policisté používat pro výcvik i nevojenské objekty. Úprava umožní zaměstnávat ve Vojenské policii občanské zaměstnance.