Pražské rozhledny a vyhlídky: Historie, architektura i dechberoucí výhledy

Domácí
18. 5. 2025 13:17

Praha je plná míst, odkud si můžete vychutnat krásné výhledy na město i jeho okolí. Ať už jde o slavné Barrandovské terasy, romantickou rozhlednu v parku Cibulka nebo moderní stavby jako Žižkovský vysílač, každé z těchto míst má svůj příběh. Vydejte se s námi na procházku po pražských rozhlednách a vyhlídkách, které spojují historii, architekturu i přírodu.

Barrandovské terasy - Funkcionalistický objekt nechal postavit na skalním masivu nad Vltavou Václav Maria Havel, otec bývalého prezidenta Václava Havla, podle projektu architekta Maxe Urbana. Stavbě dominuje štíhlá 15 metrů vysoká věž restauračního pavilonu. Ve skále vznikly terasy s restauracemi a barem Trilobit, pod nimi byl vybudován bazén se skokanským můstkem. Objekt se hned po svém otevření 4. října 1929 těšil velkému zájmu návštěvníků. Terasy se staly vyhledávaným místem večírků pražské smetánky. V 50. letech minulého století byly znárodněny a začalo tak období jejich pozvolného úpadku. Areál byl v roce 1988 prohlášen nemovitou kulturní památkou, v roce 1992 stát vrátil areál teras potomkům zakladatele Havla, bratrům Václavovi a Ivanovi Havlovým. O rok později vyhlásilo pražské zastupitelstvo lokalitu za památkovou zónu a od roku 1997 jsou terasy uzavřeny

Dlouho chátrající funkcionalistickou budovu nyní vlastní liberecký podnikatel Michalis Dzikos, který po jejích stranách od roku 2016 přistavěl dvě budovy původně prezentované jako hotel. Zároveň pokračuje rekonstrukce historické budovy, kde měly být restaurace nebo galerie.

Cibulka v Košířích - Původní krajinný park anglického typu si nechal vystavět v blízkosti usedlosti Cibulka v Praze 5-Košířích kníže a pasovský biskup Leopold Thun-Hohenštejn v první polovině 19. století. V parku se objevily stavby jako Čínský pavilon, studánka, poustevna, celá řada soch a také kamenná rozhledna. Věž vysoká 13,5 metru je zakončená cimbuřím a má podobu umělé hradní zříceniny a návštěvníkům nabízí pohled na motolské údolí, Řepy a Kotlářku. V roce 2014 prošla rozhledna rekonstrukcí.

Doubravka na Černém Mostě - Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla na Černém Mostě je veřejnosti přístupná od roku 2018. Dřevěná vyhlídková věž vysoká 23,5 metru ve tvaru trojbokého jehlanu vznikla podle návrhu architekta Martina Rajniše a na její vrchol vede 98 schodů. Rozhledna je převážně z akátového dřeva, vedle toho byl při stavbě použit modřín a ocelové prvky. Rozhledna vznikla z iniciativy Městské části Praha 14, která je i vlastníkem stavby. Rok a půl po otevření Doubravku postihl požár, jehož pachatele se nepodařilo odhalit, který ale naštěstí nezanechal nenapravitelné škody. Opravy vyšly na zhruba 800.000 korun

Petřínská rozhledna - Tato "královna pražských rozhleden a vyhlídek" nabízí ze svého ochozu ve výšce 51 metrů jedno z nejkrásnějších pražských panoramat. Celkově je stavba vysoká 60 metrů. S nápadem na její výstavbu přišli členové Klubu českých turistů, kteří se v roce 1889 vypravili na světovou výstavu do Paříže. Oproti svému předobrazu, pařížské Eiffelovce, je Petřínská rozhledna pětkrát nižší a oficiálně otevřena byla 20. srpna 1891. Věž se záhy stala oblíbeným turistickým magnetem, kterým zůstává dodnes. V 50. letech byl na její vrcholek instalován televizní vysílač. Koncem 70. let musela být rozhledna pro nevyhovující stav uzavřena, po nezbytných opravách byla "pražská Eiffelovka" zpřístupněna v roce 1991 u příležitosti Všeobecné československé výstavy. V letech 1999 až 2002 se stavba dočkala generální rekonstrukce.

Rozhledna v areálu botanické zahrady v Troji - Netradiční desetimetrová železná rozhledna z dílny architekta Čestmíra Sušky stojí v severní části botanické zahrady. Dílo vytvořil autor v roce 2012 a vystavil jej v Centru současného umění DOX. Zahrada za dílo zaplatila přes tři miliony korun. Stavba je vytvořena z ocelového potrubí a pro veřejnost byla zpřístupněna v září 2014. Uvnitř se nachází vřetenovité schodiště a povrch tubusu zdobí dekorativní otvory, z nichž je možný výhled ven.

Šiška na Ladronce - Další pražská rozhledna od architekta Sušky získala své pojmenování podle tvaru a zpracování vnějšího pláště, které odkazují právě k šiškám jehličnatých stromů. Rozhledna je vysoká 11,5 metru a její autor ji vytvořil v roce 2014 ze staré vysloužilé cisterny, kterou objevil na poli u Trutnova. V parku Ladronka byla stavba instalována v říjnu 2020. Za příznivých podmínek je z rozhledny vidět například obora Hvězda nebo sousední městská část Praha 5. Suška je autorem i dalších pražských rozhleden - Pletená (v areálu bývalých kasáren v Karlíně), Řetězovka (u vlakového nádraží v Radotíně), Štrykovaná (v zahradě Bubec v Praze-Řeporyjích) a také rozhledny Háčkovaná v Plzni.

Vyhlídky na Lahovickém mostě - Dvě mostní vyhlídky s celkovou výškou devět metrů byly vybudovány při rekonstrukci Lahovického mostu v letech 2003 a 2004. Vyhlídky stojí naproti sobě a výstup na ně je možný po 32 schodech.

Žižkovský vysílač - Futuristicky působící vysílač, který se začal stavět v roce 1985 a otevřen byl 17. února 1992, je jednou z nepřehlédnutelných dominant hlavního města. Stavba vysoká 216 metrů je dílem architekta Václava Aulického a od počátku vzbuzovala u veřejnosti rozporuplné reakce. Objekt připomínají raketu připravenou ke startu nabízí ve výšce 93 metrů trojici vyhlídkových plošin, z nichž mohou návštěvníci pozorovat Prahu i její široké okolí. Ve výšce 62 metrů se nachází restaurace s kavárnou a salonkem, specialitou věže je i jednopokojový hotel ve výšce 70 metrů. Žižkovská věž, které se v minulosti přezdívalo Jakešův prst nebo Biľakova jehla, prošla od svého otevření několika proměnami. Tou nejviditelnější byla instalace obřích miminek od sochaře Davida Černého v roce 2000. V roce 2006 dostala věž barevné osvětlení, díky němuž do noci září barvami české trikolory.

Ostatní

V posledních letech vyrostly na různých místech Prahy i další menší vyhlídkové stavby. Za nejmenší rozhlednu v Praze je považovaná kamenná vyhlídková stavba, která je od roku 2014 součástí geologického parku v Dolních Počernicích a má sedm schodů. Menší vyhlídková plošina se nachází i na návrší Dívčí hrady v pražských Radlicích, vyhlídka je od roku 2022 v parku Santoška a o rok později byla postavena vyhlídka Schody v Horních Měcholupech.

Za vyhlídkovou stavbu bývá považován i objekt Mlíkárna v Riegrových sadech v Praze 2. Jedná se o zděnou restauraci s vyhlídkovou plošinou ve výšce šest metrů postavenou ve 20. letech 19. století. V roce 2009 byl tento dlouhodobě zavřený objekt zpřístupněn po rekonstrukci veřejnosti.

Mezi nedávno zaniklé rozhlednové stavby v Praze patří rozhledna Obora v areálu zoologické zahrady v Troji. Tato 18,5 metru vysoká dřevená rozhledna stála v zoo od roku 2009 a byla umístěna na jejím nejvyšším místě v severní části areálu. Po devíti letech musela být odstraněna, neboť její smrková konstrukce byla napadena dřevokaznou houbou.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Pexels

Další čtení

ilustrační foto

Lidé si stěžují na špatné čerpadlo. Problém je často v montáži

Domácí
18. 5. 2025

Sníte jídlo do 20 minut a méně? Možná je na čase zpomalit

Domácí
18. 5. 2025
Cíl osmapadesátého ročníku pochodu Praha - Prčice, který pořádá Klub českých turistů, 17. května 2025, Vítkovo náměstí, Sedlec-Prčice. Na dálkový pochod vyrazilo přes 24.500 turistů

Na pochod Praha-Prčice dnes vyrazilo 24.500 turistů, více než loni

Domácí
17. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ