Léků na průjmová onemocnění je v ČR podle ministerstva zdravotnictví dostatek, informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Dlouhodobě a opakovaně v ČR chyběl lék Endiaron, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Jitka Zinke na dotaz ČTK uvedla, že výrobce Opella Healthcare Czech Republic oznámil ukončení dodávek.
Průjmy často souvisejí s nedostatečnou hygienou a patří mezi nejčastější zdravotní komplikace v době dovolených. Typické jsou pro některé exotické destinace, souvisí často s konzumovaným jídlem či vodou.
"Léčiv na průjmová onemocnění je dlouhodobě dostatek," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dostupnost tohoto typu léků na dotaz ČTK potvrdila i mluvčí České lékárnické komory Veronika Orendášová a mluvčí největšího lékárenského řetězce Dr.Max Michal Petrov.
Podle lékárnice ze sítě lékáren BENU jsou k dispozici jak takzvaná absorbencia typu medicinálního uhlí, která absorbují toxiny, tak léky obsahující antimotilikum loperamid, které zklidňuje peristaltiku střev a snižuje nutkání na stolici. Léky s účinnou látkou racecadotril pak zabraňují nadměrnému vylučování vody do střev. Další přípravky podle ní může lékař předepsat na lékařský předpis.
Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáše Boráně jsou dostupné jiné léky s různými účinnými látkami. Právě výpadek jedné účinné látky obsažené ve více druzích léků bývá jedním z důvodů nedostupnosti celé lékové skupiny. Nedostupnost látky chloroxin je podle SÚKL důvodem ukončení výroby Endiaronu. "Přes rozsáhlé úsilí se nepodařilo najít nového dodavatele výrobce léčivé látky chloroxin," doplnila mluvčí SÚKL.
To ve vyjádření potvrdila i vedoucí oddělení komunikace polské firmy Opella Renata Olejowská. "Výrobu léku Endiaron nebylo možné obnovit z toho důvodu, že náš registrovaný dodavatel léčivé látky kloroxin ukončil činnost a navzdory všemu úsilí nebyl nalezen žádný nový výrobce kloroxinu. Pacientům doporučujeme, aby se poradili se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem ohledně vhodné alternativní léčby," uvedla na dotaz ČTK.
Endiaron podle SÚKL nepatří mezí léky, po kterých by lidé s průjmem měli sáhnout jako první. "Mimo jiné není účinný na průjmy způsobené viry a dále není účinný na průjmy způsobené určitými původci onemocnění," vysvětlila. Lék nepůsobí například na Campylobacter nebo salmonelu. Výběr správného léku by podle ní lidé měli konzultovat s lékárníkem.
Nemocí, které se mohou projevit průjmem, je široká škála od otrav jídlem, přes potravinové intolerance či alergie, užívání některých léků, nákazy určitými viry či bakteriemi, například covidem nebo salmonelou, po reakci na stres. "V období letních dovolených, kdy zájem o cestování do zahraničí i po České republice výrazně stoupá, je zvláště důležitá prevence a včasná léčba," doplnil ministr.
"V léčbě průjmových onemocnění je klíčové zajistit dostatečný příjem tekutin," uvedl přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Milan Trojánek. Na dotaz ČTK doplnil, že Endiaron v českýc podmínkách nemá pro léčbu akutních průjmových infekcí větší význam, existují vhodnější alternativy.
"Cestovatelům se snažíme vysvětlit, aby se vyhýbali zbytečnému užívání antibiotik nebo některých střevních dezinficiens, protože jejich nesprávné použití může být spojeno s nežádoucími účinky nebo dalšími riziky," dodal. Tyto léky by se podle něho rozhodně neměly užívat preventivně.