Státní podnik Lesy České republiky (LČR) testuje na zvlášť vyčleněných plochách lesa různé způsoby hospodaření blízké přírodě. Lesníci chtějí zjistit, jak nejlépe založit a pěstovat les v době klimatické změny, a to většinou bez vzniku pasek. Dosud podnik pro testování v minulých letech založil 24 ploch a dalších pět ještě hodlá vyčlenit. ČTK to řekla mluvčí firmy Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
Při výběru ploch, jejich zakládání a způsobu hodnocení podnik spolupracuje se spolkem Pro Silva Bohemica, který má pro hospodaření zpracovanou metodiku. "První výstupy a data k vývoji demonstračních objektů bychom měli mít v roce 2029," uvedla mluvčí LČR.
Nynějších 24 demonstračních ploch lesů zabírá dohromady téměř 8500 hektarů. Jeden testovací les tak má plochu přibližně 350 hektarů. "Letos přibude dalších pět demonstračních objektů, každý na 100 až 150 hektarech," uvedla mluvčí. Celkem Lesy ČR spravují 1,2 milionu hektarů státních lesů.
"Podle místních podmínek vždy zakládáme rozmanitý les s pestrou skladbou dřevin různé výšky a věku," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš. Zkušební lesy by měly podniku ukázat, jak nejlépe v lese zajistit přírodní rozmanitost, jak v něm myslivecky hospodařit či jak les využít pro takzvané mimoprodukční funkce, například rekreaci veřejnosti.
Metodika vytvořená spolkem Pro Silva Bohemica vychází z lesnické praxe v Česku i zahraničí. "Na jednom hektaru plochy zaznamenáme každých pět let údaje o dřevinách, objemech, přírůstu i vznikající přirozené obnově a zjistíme, jak les reaguje na klimatickou změnu i prováděné pěstební zásahy," uvedl předseda spolku Tomáš Pospíšil.
Změny ve struktuře lesa podle něj mohou být na první pohled patrné až za několik desetiletí. "Během této doby si lesníci vyzkoušejí a osvojí postupy, díky nimž budou lesy pestřejší a tedy odolnější," dodal.
Změny hospodaření v českých lesích přinesla nedávná kůrovcová kalamita mezi lety 2018 až 2022, která byla největší v historii českých zemí. Takzvané lesy nové generace by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. Většinu ploch vytěžených v době kalamity se Lesům ČR již podařilo zalesnit.