Představitelé lidovecké a socialistické frakce v Evropském parlamentu oznámili, že předsedkyni Evropské komise při hlasování o nedůvěře podpoří.
Podporu Ursuly von der Leyenové naznačila i liberální Obnova Evropa (Renew Europe) a frakce Zelených, současnou unijní exekutivu ale zároveň jejich zástupci kritizovali za některé kroky. Vadí jim zejména to, že některé předpisy se daří nejsilnější lidovecké frakci prosazovat s krajní pravici či to, že unijní exekutiva ustupuje od některých dříve přijatých ekologických norem.
Během dnešní rozpravy promluvil jako první předkladatel návrhu na vyslovení nedůvěry, rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), který obvinil šéfku EK ze závažných pochybení a nedostatku transparentnosti. Po něm vystoupila von der Leyenová, která odmítla, že by při komunikaci s výrobci vakcín v době pandemie covidu-19 pochybila.
Následovaly krátké projevy zástupců jednotlivých europarlamentních frakcí v pořadí podle jejich velikosti. "Tímto hlasováním o nedůvěře plýtváme časem, Putinovi se bude líbit, co tady jeho přátelé dělají," prohlásil Manfred Weber z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP). Komise je podle něj vyvážená a frakce EPP bude během čtvrtečního hlasování jednoznačně proti vyslovení nedůvěry.
"Chci dát jasně najevo, že tato snaha krajní pravice nezíská podporu naší frakce," řekla na úvod svého vystoupení předsedkyně frakce socialistů a demokratů (S&D) Iratxe García Pérezová. Jde podle ní o útok proti jádru evropského projektu a socialistická frakce chce i nadále bránit evropské hodnoty. Ve své řeči ale kritizovala právě i EPP, ze které pochází i šéfka Evropské komise. "Je to výsledkem vaší strategie tady v Evropském parlamentu, nespojili jste síly s krajní pravicí pro boj proti Zelené dohodě pro Evropu? Proč jste oznámila svůj úmysl stáhnout směrnici o zelených tvrzeních? S kým chcete vládnout? S těmi, kteří chtějí ničit Evropu, nebo s těmi, kteří každý den pracují na jejím budování," ptala se García Pérezová.
Za třetí nejsilnější frakci, Patrioty pro Evropu, vystoupil francouzský europoslanec Fabrice Leggeri, který unijní exekutivu a její šéfku ostře kritizoval. "Evropa si zaslouží víc než mlčení a byrokratické autoritářství. Již šest let vedete tuto komisi a jste odpojena od reality, od občanů a často od hodnot, na kterých je náš kontinent založen," prohlásil Leggeri. "Kauza Pfizergate je o zneužití moci, Evropská komise se stala prodlouženou rukou soukromých zájmů," dodal.
Pfizergate souvisí s vyjednáváním mezi šéfkou Evropské komise a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19. Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám právě mezi von der Leyenovou a Bourlou, které se vakcín týkaly.