Lichtenštejnský palác otevře dveře návštěvníkům, představí výstavu Dary premiéru

Domácí
14. 3. 2026 00:21

Lidé mohou dnes navštívit Lichtenštejnský palác v Praze, jehož prostory jsou běžně lidem nepřístupné. Je majetkem Úřadu vlády ČR a slouží představitelům kabinetu pro reprezentační účely nebo k pořádání konferencí i ubytovávání významných státních návštěv. V tiskové zprávě to oznámil Úřad vlády ČR.

Prohlídky s výkladem začnou v 09:00 hodin, poslední se uskuteční od 16:00 hodin. Součástí bude i výstava Dary premiérům.

Expozice uceleně prezentuje zejména protokolární dary předané českým premiérům v letech 2015 až 2026. Návštěvníci tak budou mít příležitost zhlédnout více než 130 originálních darů ze tří desítek zemí světa. Exponáty pocházejí z návštěv republik i monarchií, od sousedních zemí až po vzdálené státy Asie, Afriky či Blízkého východu.

K nejzajímavějším exponátům patří například soška masajského bojovníka a bronzová hlava lva z Keni, miniaturní rituální nádoba ding z Číny jako symbol moci a autority, lakovaný podnos Urushi či hedvábné šály z Japonska. Mezi vystaveými exponáty jsou také orchidej pojmenovaná po premiérovi ze Singapuru, křišťálová koule Moser z Česka, ručně psaný dopis izraelského premiéra, tradiční umělecké a rituální předměty z Turecka, Indie, Maroka, Ománu, Thajska a mnoha dalších zemí.

Expozice je uspořádána do čtyř tematických vitrín, které návštěvníky provedou dary reprezentujícími různé kulturní okruhy a diplomatické momenty posledních jedenácti let.

Lichtenštejnský palác byl vybudován na konci 17. století. Už v polovině 16. století ale na jeho místě stávaly dřevěné budovy. Je jednou z nejstarších vládních budov. V minulosti v něm mimo jiné pobývali při návštěvě Prahy španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. nebo japonský císař Akihito.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Salajka Martin

Další čtení

Botanická zahrada v Brně láká na kvetoucí orchideje a tropické motýly

Domácí
14. 3. 2026
Kárim Titz, 4. prosince 2025

Česká advokátní komora podala kvůli bitcoinům kárnou žalobu na advokáta Titze

Domácí
13. 3. 2026
ilustrační foto

Francouzského vojáka v Iráku zabil dron Šáhed, řekl velitel jednotky

Domácí
13. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ