Lidská zrůda otrávila čtyři vlky. Smečka se možná rozpadla, byli to mladí vlci

Domácí
15. 5. 2025 11:31
Zavilí vlci zavile vyjí na bílý měsíc
Zavilí vlci zavile vyjí na bílý měsíc

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy.

Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny trestní oznámení. Informovala o tom mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Vlci byli nalezeni v katastru Horních Skorošic a Horní Lipové na Jesenicku. Šlo zřejmě o příslušníky jedné smečky, kteří byli zaznamenáni na podzim 2024 na fotopasti Hnutí Duha Šelmy. "Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává. Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu," uvedl Petr Šaj agentury.

Nejen vlci, ale i otrávené lišky a krkavec. Nebezpečí i pro psy

Podle ochranářů všichni vlci uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně. "Víme, že v oblasti Skorošic byla také nalezena mrtvá liška, několik káňat a krkavec. Nebezpečí z otrávené návnady ovšem nehrozí jen volně žijícím zvířatům, ale také třeba pobíhajícím domácím psům," doplnil Šaj.

Podle ředitele agentury Františka Pelce je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky nebo na jiné zvíře. "Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný. Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací. Bohužel to není první případ pytláctví, evidujeme jich už několik, předchozím byla otrava nervovým jedem karbofuran v národním parku České Švýcarsko," uvedl Pelc. Vyzval zároveň případné svědky, kteří by mohli mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby se obrátili na policii.

Vlci české přírodě pomáhají

V Rychlebských horách se vlci trvale vyskytují od roku 2022. Do české přírody se přirozeně vracejí, mají zde dostatek potravy, spárkaté zvěře. Vlci mohou pomoci snížit podle ochranářů počty místy přemnožených prasat divokých či srnců, kteří působí škody v lesích a na polích.

Komplikaci mohou však představovat pro chovatele hospodářských zvířat. Zejména proto byl pro řešení soužití hospodářů s vlkem připraven program péče, jehož realizací je pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Archeolog Ondřej Nováček ukazuje převážně skleněné lahvičky objevené při archeologickém výzkumu na místě někdejšího Prioru u brněnského hlavního nádraží, 15. května 2025, Brno.

Pod Priorem v Brně se našla slavná vlnařská továrna. Vědci chtějí hlouběji

Domácí
15. 5. 2025
A hurá do učení

Přijímačky na střední letos na první dobrou vyšly 94 procentům žáků

Domácí
15. 5. 2025

Festival Svět knihy je tu! A nabízí knihy i autory ze všech kontinentů

Domácí
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ