Českou republikou se valí nepříznivé zimní počasí. Silničáři vyjíždějí v několika krajích do terénu, aby ošetřili namrzající vozovky a uvolnili komunikace po nočním sněžení. Řidiči musí být mimořádně opatrní, především v horských oblastech Libereckého, Ústeckého, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje, kde hrozí náledí, sněhové přeháňky a snížená viditelnost.
Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné s opatrností, místy mohou namrzat. Viditelnost snižují mlhy a přeháňky. Teploty jsou ráno kolem nuly, vyplývá z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic.
Povrchy silnic v kraji jsou s výjimkou horských oblastí mokré. V západní části Krkonoš na Semilsku je na silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu krytá posypem a v Jizerských horách a dalších částech Jablonecka jsou na vedlejších silnicích zbytky sněhu po pluhování.
Meteorologové očekávají, že dnes dopoledne bude v kraji sněžit, a to v polohách nad 400 metrů nad mořem. Odpoledne budou srážky už jen ojedinělé. Přes den bude v kraji většinou zataženo a teplota se nedostane nad tři stupně Celsia, na horách budou teplotní maxima mezi jedním a minus dvěma stupni Celsia.
Na některých silnicích na Vsetínsku, zejména v severní části okresu v okolí Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm, zůstával po nočním sněžení dnes ráno sníh. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako ostatní vozovky ve Zlínském kraji, které jsou většinou po dešti nebo dešti se sněhem mokré. Na mokrých silnicích na Vsetínsku se navíc může tvořit námraza, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.
Na silnici II/487 mezi Velkými Karlovicemi na Vsetínsku a hranicemi se Slovenskem varují silničáři před ledovkou. Jízdní pruh tam blokuje nákladní auto, místo je průjezdné se zvýšenou opatrností. Na silnici I/35 u Zašové na Vsetínsku bourala dvě osobní auta, která tvoří překážku na vozovce. Také tam by proto motoristé měli být při jízdě opatrní.
Dnes ráno bylo ve Zlínském kraji většinou zataženo s dešťovými přeháňkami. V některých místech se vyskytoval déšť se sněhem, v části Vsetínska sněžilo a tvořily se mlhy. Teploty se pohybovaly mezi minus jedním až plus třemi stupni Celsia.
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes v regionu zataženo, na většině území s občasným deštěm se sněhem nebo deštěm. V polohách nad 400 metrů nad mořem lze očekávat srážky sněhové. Odpoledne a k večeru budou pozvolna ubývat, večer může být místy i oblačno. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na jeden až čtyři stupně Celsia, na severu kraje se budou pohybovat kolem nuly.
Silnice v Ústeckém kraji jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Dohlednost je snížena vlivem dešťových anebo sněhových srážek. Horské cesty dnes v noci pokryl nový sníh. Silničáři jezdili celou noc. ČTK to řekl dnes ráno dispečer ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.
"Na horách je to protažené. V terénu máme asi polovinu aut," uvedl krátce po sedmé hodině ráno dispečer. Na silnicích nejsou dopravní problémy, uvedl. Z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic vyplývá, že se na Děčínsku ve vyšších polohách tvoří náledí.
Rozbředlý sníh je na horách na Chomutovsku. V dalších částech kraje se mohou objevovat kromě srážek také mlhy, kvůli kterým je rovněž horší viditelnost. Silničáři doporučují řidičům, aby jezdili opatrně a přizpůsobili svou jízdu okolnostem.
Sněžit může podle meteorologů i ve středních polohách nad 400 metrů nad mořem. Srážky budou postupně během dne ubývat. Teploty vystoupají maximálně ke třem stupňům Celsia, na horách k jednomu stupni.
V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo, na cestách místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku hrozí mrznoucí déšť. Na nesolených silnicích v Krkonoších a v Orlických horách leží uježděná vrstva sněhu do pěti centimetrů. Silničáři ji posypali drtí. Uvedli to silničáři a meteorologové. V severní a východní části kraje platí dnes do 18:00 výstraha meteorologů před ledovkou.
Silničáři vyjeli dnes ráno ošetřit silnice hlavně na Jičínsku a v severních částech Trutnovska, Náchodska a Rychnovska. Hlavní silniční tahy v kraji včetně dálnice D11 byly dnes ráno po posolení většinou mokré.
Dnes by mělo být v kraji převážně zataženo s občasným sněžením. Na horách by mohlo být sněžení trvalejší, v nižších polohách by mohl padat sníh s deštěm. Teploty by se měly pohybovat od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách od minus jednoho do minus čtyř stupňů.
Po silnicích v Moravskoslezském kraji zejména v horských oblastech musí dnes řidiči jezdit se zvýšenou opatrností. Dohlednost snižují srážky a v horách je vrstva nového sněhu. Na některých místech se může tvořit náledí nebo ledovka. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.
Sněží na jesenické i beskydské části kraje, vozovky jsou většinou po chemickém ošetření mokré nebo vlhké. Na Bruntálsku je místy vrstva rozbředlého sněhu, ve vyšších polohách je nový sníh. Uježděná vrstva nového sněhu krytá posypem je i ve vyšších polohách Beskyd. Před namrzající vozovkou nebo rizikem tvorby náledí varují silničáři například na Opavsku, hlavně ve vyšších polohách.
Podle předpovědi meteorologů bude nadále v kraji na většině území sněžit, pod 400 metrů nad mořem bude přechodně i pršet se sněhem nebo čistě pršet. Zejména k večeru lze ojediněle čekat mrznoucí srážky. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, v horách bude mrznout.