Ve Žďárských vrších mají sokoli v hnízdě dvě mláďata, samce a samici, která jsou stará přibližně dva týdny. Ochránci přírody je označili kroužky, aby je bylo možné v budoucnu identifikovat.
Protože sokoli při hnízdění potřebují klid, je u skalního útvaru Čtyři palice v této chráněné krajinné oblasti od března vyznačená ochranná zóna. Horolezci tam budou moci znovu od července.
"Doufejme, že se obě mláďata dožijí dospělosti, zatím vyhráno není. Kromě lidí pro ně představují riziko třeba kuny, výři či počasí," uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Na skálu museli s kroužky vyšplhat horolezci
Mláďatům sokolů nasadili ochránci kroužky přímo na skále, aby co nejvíc zkrátili dobu, kdy byla mimo hnízdo. "Jedná se o horolezecký terén, takže je nutné potřebné vybavení. Kroužkování snášeli v klidu, samice se na hnízdo vzápětí vrátila," řekl Hlaváč.
Horolezectví v přírodní rezervaci Čtyři palice doposud omezené nebylo. Kvůli zajištění klidu pro sokoly bude i v budoucnu možné až od 1. července, tedy jen ve druhé polovině roku.
DDT sokoly téměř vyhubilo, vrátili se po 70 letech
Sokoli hnízdili ve Žďárských vrších pravidelně do roku 1956. V šedesátých letech zmizeli, stejně jako z dalších historických hnízdišť ve většině Evropy. Hlavní příčinou bylo podle ochránců používání insekticidu DDT v zemědělství. Do přírody se sokoli postupně vracejí díky zákazu používání DDT a záchranným programům.
"O návrat sokolů do Ždárských vrchů dlouhodobě usilujeme. Právě proto se skalnaté vrcholy prosvětlily, aby byly pro tyto ptáky, kteří s oblibou hnízdí ve výškách a na skalních římsách s dobrým rozhledem, atraktivnější," uvedl Hlaváč. Na některých místech jsou lesy otevřenější také kvůli kůrovcové kalamitě. "Dravcům pomáhá i dobrá spolupráce s lesníky, které upozorňujeme na hnízda," uvedl.