Moře u pobřeží Británie a Irska zažívá nebývalou vlnu veder, kdy teploty v některých oblastech vzrostly až o čtyři stupně Celsia nad jarní průměr. Podle mořských biologů je nárůst teploty vody u pobřeží hrabství Devon a Cornwall na jihozápadním cípu Anglie a západního pobřeží Irska velmi znepokojující.
"Je to bezprecedentní, protože k tomu dochází tak brzy zkraje roku," uvedla Manuela Truebanová z univerzity v Plymouthu. "Vidět takový nárůst teplot ve vodách v okolí Británie v tomto ročním období je docela alarmující. Pokaždé, když se to stane, používáme slovo 'bezprecedentní'," řekla Truebanová.
Pokud se růst teploty nezastaví, hrozí úhyn ryb a živočichů
Teplota moře u jižního pobřeží Devonu, Cornwallu a Irska se zvýšila o dva až čtyři stupně Celsia nad průměrnou teplotu pro toto roční období. Dan Smale z asociace mořských biologů uvedl, že obvyklá jarní teplota vody by měla být 11 až 12 stupňů Celsia, vody ale nyní dosahují teplot mezi 15 a 16 stupni Celsia.
Vlna mořských veder začala v březnu a trvá již téměř dva měsíce. Pokud bude teplota moře stoupat i v letních měsících, panují obavy z masového úhynu ryb a dalších mořských živočichů.
Spojené království stále častěji postihují vlny mořských veder, přičemž v červnu 2023 dosáhly teploty moře nejvyšších hodnot od počátku záznamů. Tehdy bylo oteplení označeno za "neslýchané". Větší četnost vln mořských veder souvisí s postupujícím globálním oteplováním, jež způsobil člověk, připomíná The Guardian.