Most mezi německým Frankfurtem nad Odrou a polskými Slubicemi zdobí desítky vlajek Evropské unie. Často se o něm mluví jako o symbolu přátelství a překonání hranic mezi Německem a Polskem. Ode dneška ale na obou stranách mostu opět stojí policisté a pohraničníci. Po Německu obnovilo namátkové hraniční kontroly i Polsko. Podle zpravodaje na místě se ale zatím nezdá, že by působily větší problémy v dopravě.
Německo hranici s Polskem kontroluje kvůli nelegální migraci už od října 2023. Tehdy se spolková policie objevila i na hranicích s Českem a Švýcarskem. Už od roku 2015 kontroluje Německo hranici s Rakouskem a od loňského září i zbytek pozemní hranice. Nová vláda kancléře Friedricha Merze na počátku května opatření ještě zpřísnila. Ministr vnitra Alexander Dobrindt nařídil, aby policisté odmítali až na výjimky i ty migranty, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. V praxi Německo pokračuje navzdory tomu, že ji soud v konkrétním případě tří Somálců označil za protiprávní.
Na německá opatření zareagovalo Polsko, které dnes obnovilo kontroly na hranici s Německem a Litvou. Německý časopis Der Spiegel napsal, že Varšava dnes Berlínu vystavila "účet za jeho hraniční politiku". "Situace na polské hranici ukazuje, co se stane, když politici v migraci vsadí na sólové akce místo evropských řešení," napsal magazín. Návrat kontrol na německo-polskou hranici 40 let po založení schengenského prostoru volného pohybu je podle časopisu "smutný obrázek".
Podle zpravodaje se ale nezdá, že by kontroly na hranici mezi Frankfurtem nad Odrou a Slubicemi působily problémy v dopravě. Polští pohraničníci dopoledne za půl hodiny zkontrolovali jen pět aut, ve všech případech se jednalo o dodávky. Po letmé kontrole nákladového prostoru nechali řidiče s několikavteřinovým zpožděním pokračovat v cestě. Osobní automobil nezastavili za tu dobu žádný. Také na německé straně jsou kontroly namátkové. Za půl hodiny nezastavili spolkoví policisté podle zpravodaje dokonce ani jediné auto. Chodců si nevšímají strážci hranic ani na jedné, ani na druhé straně mostu.
Radnice Frankfurtu a Slubic už minulý týden ve společném prohlášení před hraničními kontrolami varovaly. Vyjádřily obavy, že na mostě spojujícím jejich města budou vznikat kolony, nebezpečím je podle nich ale i posílení nenávisti a xenofobie ve společnosti. Odkazovaly tím mimo jiné na skupiny členů takzvaného Hnutí obrany hranic, kteří v posledních dnech ve Slubicích vzali právo do vlastních rukou a požadovali hlavně po lidech tmavé pleti doklady. Šířili také falešné informace o migrantech odmítaných na německé straně hranice.
Dnes na polské straně mostu přes Odru u transparentů s nápisy Stop migraci v angličtině a polštině stál jediný příznivce hnutí. Padesátník, který nechtěl říci své jméno, chce podle svých slov zabránit tomu, aby Němci do Polska vraceli migranty, kteří tam nemají co dělat.
Na opačné straně mostu - a na opačné straně politického spektra - stojí skupina pěti mladých lidí, kteří dopoledne protestovali proti obnoveným hraničním kontrolám, ale i obecně proti migrační politice německé vlády. "Chraňte lidi, ne hranice," stálo na jednom z jejich transparentů. "Přišli jsme vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří utíkají před válkou a chudobou... Evropa by jim měla spíš pomáhat, než zavádět kontroly na hranicích," řekla jedna z demonstrantek.
Jak dlouho kontroly v současné podobě vydrží, není nyní jasné. Polsko sice avizovalo, že bude hranici kontrolovat prozatím 30 dní, nevyloučilo ale, že je prodlouží. Z německé strany už zaznívají výzvy, aby obě země prováděly kontroly aspoň společně. Naposledy o víkendu to požadoval Dietmar Woidke, premiér Braniborska, které má z německých spolkových zemí s Polskem nejdelší hranici. Že se o společných kontrolách na území jednoho ze států jedná, naznačil už minulý týden i německý kancléř Merz.