Na středních školách dnes ráno didaktickým testem z matematiky začaly státní maturity, které připravuje státní organizace Cermat. Studenti, které ČTK oslovila, se na matematiku připravovali zkoušením didaktických testů z minulých let a výukou ve škole. Ke státním maturitám jde letos poprvé 80.828 žáků, asi o 6,9 procenta více než loni. Maturitu z matematiky si zvolilo asi 19 procent z nich. Většina takzvaných prvomaturantů bude skládat zkoušku z angličtiny, ta se koná dnes odpoledne. V pondělí budou maturity pro všechny pokračovat testem z češtiny. Volitelné testy z němčiny, španělštiny, ruštiny a obtížnější matematiky budou v úterý.
Například na Gymnáziu Evolution Sázavská v Praze 2 si státní maturitu z matematiky zvolili pouze tři studenti, řekl ČTK ředitel školy Jan Teplý. Jedním z důvodů, proč si žáci častěji vybírají angličtinu, je podle něj například to, že část zkoušky z cizího jazyka si mohou nechat uznat jazykovým certifikátem. "Cizí jazyk se dá nahradit certifikátem, takže musí udělat didaktický test z angličtiny a pak už nemusí mít ústní a písemnou část," řekl Teplý. Dalším důvodem může být podle ředitele i obtížnost testů společnosti Cermat. "Cermat ať chce nebo nechce, tak obtížnost testů hrozně kolísá. Studenti se dívají zpětně na neúspěšnost maturantů a myslím, že je to odrazující," uvedl.
Žáci, které ČTK oslovila, se na dnešní zkoušku z matematiky připravovali například tím, že si zkoušeli didaktické testy z minulých let. Student Tomáš pak například navštěvoval zkoušky nanečisto. Jinak se připravovali samotnou výukou, řekli. "Výuku matematiky máme celkem náročnou, takže do jisté míry spoléháme na to, že naše matematika je těžší, a tím pádem zvládneme tohle, ale jinak jsme si zkoušeli ty didaktické testy a podobně," řekla studentka Veronika.
Nervózní ze zkoušky nejsou."Nervózní nejsme, ale taky asi záleží na tom, na jaký výsledek míříme. Složit to podle mě nebude tak náročné, ale ve chvíli, kdy člověk míří na jedničky, tak to může být už stresující," řekla jedna ze studentek. Některé vysoké školy vyžadují maturitu z matematiky nebo určitý výsledek. Student Tomáš se chce hlásit na obor financí, přičemž jeho vybraná vysoká škola vyžaduje nejhůře dvojku.
Vybraný obor na vysokých školách je dalším aspektem, proč si studenti volí zkoušku z matematiky namísto anglického jazyka. Oslovení žáci se hlásí například na ekonomii či fyziku.
Na test z matematiky mají studenti 135 minut. Test z cizího jazyka se skládá ze dvou částí, jedna se zaměřuje na poslech s porozuměním, druhá na čtení s porozuměním a jazykové znalosti. Na zkoušku z cizího jazyka mají studenti dohromady 110 minut. Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se mohou konat spolu s praktickými maturitami od 1. dubna, pro ústní je vyhrazené období od 16. května do 10. června. O konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol.
Didaktické testy Cermat nehodnotí známkami, ale procenty a slovy "uspěl“ či "neuspěl“. Výsledky by školám měl podle informací na webu předat do 15. května. Na podzim se budou zkoušky konat od 1. do 5. září, výsledky těchto testů budou do 10. září.