Nalezený rukopis dějin Mělníka historika Hammerschmidta vyjde knižně

Domácí
20. 6. 2025 18:48
Prezentace rukopisu dějin Mělníka od významného barokního historika Jana Floriána Hammerschmidta, který byl považován za nedochovaný, 20.června 2025, Mělník.
Prezentace rukopisu dějin Mělníka od významného barokního historika Jana Floriána Hammerschmidta, který byl považován za nedochovaný, 20.června 2025, Mělník.

Rukopis dějin Mělníka barokního historika Jana Floriána Hammerschmidta, dříve považovaný za nedochovaný, vyjde knižně v podobě takzvané kritické edice. Archiváři jej nalezli v archivu Lobkowiczů v mělnickém zámku. Je datovaný rokem 1732, zřejmě jde o rok, kdy jej autor dopsal. Převažuje v něm církevním tematika, ale na konci jsou sepsaná všechna mělnická privilegia. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekli archivář rodu Lobkowiczů Petr Kopička a Jiří Augustin Čepelák, který se věnuje historiografii 17. a 18. století. Majitelem rukopisu je Jiří Lobkowicz.

Hammerschmidtových rukopisů se dochovalo vícero, jeden je o historii Klatov. Mezi ztracenými a později nalezenými byl třeba rukopis dějin Vysokého Mýta. Mělnický rukopis má formát přibližně A4 a přibližně 60 stran. Jsou v něm zmínky o starších dějinách Mělníka včetně odkazů na kronikáře, dále zmínky o velkých mělnických požárech a památkách včetně kostelů a radnice. Zajímavostí je i téma třicetileté války, která Mělník významně zasáhla. "Nevíme pro koho ten rukopis psal, jestli to bylo třeba pro městskou radu nebo pro šlechtu. Nemáme žádné další informace. Bude zajímavé to porovnat i s dalšími zde zmíněnými dílky, která napsal o dějinách jiných měst," uvedl Čepelák.

Hammerschmidt se narodil v roce 1652 a zemřel v roce 1735. Byl českým knězem, teologem, spisovatelem i dlouholetým správcem Týnského chrámu a farnosti v Praze. Na vydání knihy spojené s historií Mělníka se bude podílet mělnický okresní archiv i Jiří Lobkowicz. Záměr podpořilo také vedení mělnické radnice.

Autor: ČTKHoráková Bejšáková Sandra

Další čtení

ilustrační foto

Česká politika vůči Izraeli se mění: Podpora už není bezvýhradná

Domácí
23. 8. 2025
ilustrační foto

Cena obilí v Česku je stejná jako před 30 lety, zemědělci vydělají jen zlomek

Domácí
23. 8. 2025
ilustrační foto

Policisté při noční akci v Praze za 135 přestupků uložili pokuty 153.000 korun

Domácí
23. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ