Rusko shromažďuje přes 50 000 vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina se už přes tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří nárazníkovou bezpečnostní zónu podél hranic s Ukrajinou.
"Jejich největší a nejsilnější síly jsou v současné době na kurské frontě. Aby vytlačily naše jednotky z Kurské oblasti a připravily útočné akce proti Sumské oblasti," řekl ukrajinský prezident. S novináři hovořil v úterý večer, zveřejnit jeho vyjádření mohla média až ve středu ráno. Zelenskyj dnes navštíví Německo, v Berlíně se setká s německým kancléřem Friedrichem Merzem.
Bez Severokorejců by Rusové neuspěli
Ukrajinské jednotky po svém nečekaném vpádu do Kurské oblasti loni v srpnu obsadily podle dostupných informací stovky kilometrů čtverečních ruského území a Rusům se je dlouho nedařilo vytlačit. Letos nicméně přicházely zprávy o tom, že je Rusové za pomoci severokorejských vojáků vytlačují a Moskva na konci dubna oznámila, že se je podařilo vypudit zcela. Zelenskyj ale následně sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a také v Belgorodské oblasti na západě Ruska.
Šéf správy Sumské oblasti Oleh Hryhorov tento týden uvedl, že ruská armáda ovládla čtyři vesnice v jím spravovaném regionu. "Nepřítel pokračuje v pokusech o postup s cílem vytvořit takzvanou nárazníkovou zónu," uvedl.
O vytváření nárazníkové zóny podél hranic s Ukrajinou mluvil Putin minulý týden. Obyvatelé příhraničních regionů potřebují podle šéfa Kremlu další podporu. Zelenskyj nyní podle Reuters uvedl, že Rusko chce nárazníkovou zónu o hloubce asi deset kilometrů.
Zprávy z fronty se liší
Rusko v poslední době pomalu postupuje na některých místech frontové linie na východě Ukrajiny, konkrétně poblíž města Kosťantynivka. Ukrajinský prezident ale nyní řekl, že se ukrajinským vojákům podařilo Rusy v tomto regionu během dvou dnů zatlačit o čtyři kilometry.
Zelenskyj se vyjádřil také k diplomatickým snahám, které prosazuje hlavně americký prezident Donald Trump s cílem ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Kyjev zatím podle ukrajinské hlavy státu neobdržel memorandum, o kterém mluví Moskva a které má nastínit ruské podmínky pro trvalou mírovou dohodu. Až Kyjev návrhy dostane, pročte je a zareaguje na ně, řekl Zelenskyj.
Zelenskyj stále nabízí příměří. Putin mlčí, Trump je naštvaný
Zároveň sdělil, že je připraven na summit s Trumpem a Putinem. Kyjev před časem navrhl Rusku nejméně třicetidenní bezpodmínečné příměří, Putin ovšem na návrh příměří přímo nereagoval, přišel s protinávrhem na přímá jednání v Istanbulu. Zelenskyj odpověděl, že na něj bude v Turecku osobně čekat.
Putin ale v polovině května do Istanbulu vyslal delegaci na nižší úrovni, která nakonec s ukrajinskými zástupci dohodla rozsáhlou výměnu vězňů, v počtu tisíc za tisíc. Ta se odehrála od uplynulého pátku do neděle.
"Pokud Putin není spokojen s bilaterální schůzkou, nebo pokud si všichni přejí, aby to byla trojstranná schůzka, nevadí mi to. Jsem připraven na jakýkoliv formát," řekl Zelenskyj.
Prezident nyní uvedl, že za nejrealističtější místa pro další jednání s Ruskem považuje Turecko, Vatikán nebo Švýcarsko. Zájem o pořádání rozhovorů podle něj projevila také Malta nebo některé africké země. Moskva už dříve dala najevo, že jednání ve Vatikánu považuje za nereálné.