Evropu už týden trápí na tuto dobu nezvyklá výheň běžná spíše pro červenec a srpen, která ale letos začala už koncem června. Vedro ve středu vyvrcholí například v Německu, kde mají teploty vyjma pobřeží a Alp dosáhnout až 40 stupňů Celsia, ale také v Česku, kde se místy čeká až 37 stupňů.
Španělsko a Británie zaznamenaly rekordní červen. Jen v Barceloně naměřili s průměrnou teplotou 26 stupňů Celsia nejteplejší červen od počátku měření v roce 1914. V Itálii kvůli výhni omezili venkovní práce, a ve Francii, kde budovy nemají dostatečnou izolaci, úřady částečně či zcela uzavřely téměř 1900 škol.
Podle serveru deníku The Guardian učitelé v Paříži údajně chladili děti v učebnách spreji s vodou. V Německu kvůli vlně veder klesla hladina vody v řece Rýn, což omezilo množství nákladu, které mohou přepravovat lodě a zvýšilo také ceny dopravy. Návštěvníci do čtvrtka kvůli teplotám 40 stupňů Celsia nesmí na vrcholek Eiffelovy věže, v Bruselu zase kvůli teplotě 37 stupňů předčasně zavřeli Atomium - turistickou atrakci tvořenou obrovskými ocelovými koulemi.
Vysoké teploty už zabíjejí
Vedro má za poslední dny několik obětí. O víkendu zřejmě horko způsobilo smrt 51leté metařky ulic v Barceloně, v Palermu na Sicílii zase v pondělí zemřela 53letá žena poté, co omdlela přímo na ulici. Údajně se léčila se srdcem.
V úterý pak na úpal zemřel dvouletý chlapec, který zůstal několik hodin v autě na slunci ve španělské Tarragoně. Podezření na smrt z horka mají úřady i u 46letého majitele stavební firmy, který podle italské veřejnoprávní televize a rozhlasu RAI zkolaboval při opravě školního parkoviště blízko Boloni. Při bouři a bleskové povodni způsobené horkem se v turistickém letovisku u Turína utopil 70letý muž.
Na pohotovostních odděleních v Itálii podle médií stoupl počet přijatých pacientů až o pětinu. Většinu tvoří starší lidé trpící dehydratací.
Horké jsou i noci. Nejde spát, nejde si odpočinout
Evropanům nepomáhají v ochlazení ani noci. Ve Španělsku se v posledních dnech i za tmy teploty pohybovaly kolem 30 stupňů Celsia. "Jen přežíváme," řekl 63letý Miguel Sopera z Madridu. "V noci kvůli příšernému horku nemůžeme spát," dodal.
Ochlazení je prakticky nemožné i kvůli zvyšující se teplotě moře. Podle španělských meteorologů jsou nynější povrchové teploty Středozemního moře poblíž Baleárských ostrovů o pět až šest stupňů Celsia vyšší, než je průměr v tuto dobu.
Ve Florencii, kde bylo v úterý 38 stupňů, zase v části města kvůli vysokému odběru elektřiny vypadl proud. Lidem tak dočasně nefungovala ani klimatizace. Záložní systémy ale dodávku elektřiny obnovily, oznámila energetická společnost Enel.
Česko dnes míří k teplotnímu vrcholu
Turecko od neděle bojuje s lesními požáry, které si třetí den po sobě vynutily evakuaci přibližně 50 000 lidí. Podle vlády byli hasiči v posledních třech dnech přivoláni k více než 260 požárům. Ty vypukly i v částech Řecka, Francie a Itálie, zejména na Sardinii a Sicílii, píše The Guardian.
V Česku bude největší horko dnes, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle. V pondělí by pak mělo pršet a očekává se teplota kolem 24 stupňů. Vysoké teploty trápí mimo jiné zvířata v zoologických zahradách. Pražská zoo proto tunami ledu chladí lední medvědy.
Podle odborníků na klima budou letní měsíce v Evropě v budoucnu pravděpodobně teplejší než jakákoli dosud zaznamenaná a teploty budou do roku 2100 každý rok přesahovat 40 stupňů.