V brněnské botanické zahradě v Kotlářské ulici před 100 lety poprvé vykvetla viktorie, největší leknín světa. Postupně se stala symbolem zahrady. Momentálně je viktorie Cruzova znovu v květu.
Listy mají ve skleníkových podmínkách průměr 1,5 metru, v jihoamerické přírodě bývají ještě větší. Květy se otevírají na noc. Během dvou nocí změní barvu z bílé na růžovou, řekla odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková. Kdy přesně bude květ otevřený, lze těžko předjímat.
Pro kontrast je v tropickém skleníku také nejmenší leknín světa Nymphaea thermarum. Pochází z Rwandy v Africe. Listy mají průměr tři až čtyři centimetry.
Historie obřích leknínů v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity sahá do roku 1925, kdy rostlinu poprvé úspěšně vypěstoval zahradník František Jirásek. Tradice pokračuje dodnes.
Semínka se vysévají každý rok na MDŽ
Viktorie je jednoletá rostlina, která se v českých skleníkových podmínkách pěstuje každoročně ze semen. Již 100 let se vysévají 8. března na Mezinárodní den žen. V polovině dubna se mladé rostlinky přesazují a na 1. května se nejkrásnější jedinec vysazuje do velké pěstební nádoby uprostřed bazénu ve skleníku.
Od června až do podzimu viktorie kvete až pětadvacetkrát. Květy se otevírají večer a během dvou nocí změní nejen barvu, ale i funkci – první noc je květ samičí, druhou samčí.
Kvůli viktorii má zahrada i večerní prohlídky
"Vzhledem k tomu, že květy kvetou převážně v noci a letos má viktorie krásné výročí, tak jsme připravili novinku - večerní prohlídky, které návštěvníkům umožní zažít noční magii tropického skleníku," uvedla Ondrušková.
Večerní prohlídky se uskuteční 12., 13. a 14. srpna od 19 do 21 hodin. "Viktorie jsou svéhlavé královny, proto nelze zaručit, že právě v tyto dny rozkvete. A i kdyby květ zrovna nerozkvetl, návštěvníci nebudou litovat, protože viktorie zůstává královnou leknínů především díky svým obřím listům – květy jsou jen krásným bonusem," doplnila Ondroušková. Běžnou otevírací dobu má botanická zahrada denně od 9 do 17 hodin.