Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento

Ekonomika
29. 1. 2026 00:14

Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu německé ekonomiky a nyní předpokládá, že se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší pouze o jedno procento. Na tiskové konferenci to ve středu oznámila ministryně hospodářství Katherina Reicheová. V podzimní prognóze vláda očekávala růst o 1,3 procenta.

Odhadovaný růst je navzdory snížení nadále výrazně vyšší než v předchozím roce. V polovině ledna Spolkový statistický úřad uvedl, že se HDP v roce 2025 zvýšil podle cenově očištěných dat o 0,2 procenta, podle kalendářně očištěných dat o 0,3 procenta. V letech 2024 a 2023 německé hospodářství kleslo. Na rok 2027 německá vláda nyní růst odhaduje na 1,3 procenta, v říjnu hovořila o růstu o 1,4 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky, řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá. Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, americkým clům či konkurenci z Číny. Negativní dopad má na exportně orientované německé hospodářství i rostoucí geopolitické napětí posledních let.

Vláda kancléře Friedricha Merze si slibuje, že k oživení hospodářství pomůže mimo jiné zvláštní fond s 500 miliardami eur (přes 12 bilionů Kč), ze kterého bude stát investovat do infrastruktury a klimatických opatření. Vyšší výdaje chystá vláda i v obraně. Ministryně hospodářství Reicheová ale ve středu na tiskové konferenci řekla, že dosavadní opatření přijatá Merzovou vládou neměla na německé hospodářství vliv tak rychle a tak obsáhle, jak si původně kabinet představoval.

Autor: ČTKfoto: ČTK / imago stock&people / IMAGO

Další čtení

ilustrační obrázek

Po propouštění je Zetor stabilní, letos představí novou Řadu 5

Ekonomika
14. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl, proti odhadu byl poloviční

Ekonomika
13. 3. 2026

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy Kč, o 15 procent více než v lednu

Ekonomika
13. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ