Současný postup Izraele v Pásmu Gazy je nepřijatelný. Na tradiční letní tiskové konferenci to dnes řekl německý kancléř Friedrich Merz. Německo podle něj Izrael podporuje, kancléř ale odmítl, že by tato podpora byla bezpodmínečná. Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi pak Merz v dnešním telefonátu řekl, že je třeba zajistit bezpečnou distribuci humanitární pomoci obyvatelům válkou zdevastovaného území.
"Co se tam teď děje, je nepřijatelné," řekl Merz. Německo podle něj Izrael podporuje, "ale říkáme jasně a důrazně, co si o vývoji v této zemi myslíme". Kancléř odmítl, že by německá podpora Izraele byla "bezpodmínečná". V současnosti německá vláda podle Merze tlačí na uzavření příměří a na to, aby Palestincům do Pásma Gazy proudilo dostatek humanitární pomoci. "Snažíme se přispět k řešení problému," dodal šéf německé vlády.
Merz rovněž odmítl srovnávání izraelského postupu ve válce v Pásmu Gazy s ruskou invazí na Ukrajinu. Rusko podle něj vede válku v rozporu s mezinárodním právem, zatímco Izrael je země, která byla napadena a brání se.
Merz dnes také telefonicky hovořil s premiérem Netanjahuem, oznámil podle agentur mluvčí německé vlády. Kancléř vyjádřil naději, že bude brzy uzavřeno příměří, a vyzval k bezpečné distribuci pomoci. "Kancléř zdůraznil, že životně důležitá humanitární pomoc se musí od nynějška dostávat k lidem v Pásmu Gazy bezpečným a humánním způsobem," uvedl mluvčí ve zprávě. Merz současně prohlásil, že je naprosto nezbytné, aby palestinské teroristické hnutí Hamás bylo odzbrojeno.
K napjaté situaci, která v současnosti panuje na Západním břehu Jordánu, kancléř Netanjahuovi řekl, že Izrael nesmí podnikat žádné kroky směřující k anexi tohoto palestinského území, které Izrael od roku 1967 vojensky okupuje.
Izrael předloni 7. října napadli z Pásma Gazy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců, zabili při tom na 1200 lidí. Dalších 251 osob unesli jako rukojmí, větší část z nich byla propuštěna během dvou příměří výměnou za palestinské vězně. Netanjahuova vláda podnikla v reakci na útok Hamásu rozsáhlou ofenzivu do Pásma Gazy, která si dosud vyžádala více než 58.000 palestinských obětí, ozbrojenců i civilistů. Velké části pásma byly zcela zničeny a na území panuje katastrofální humanitární situace.
Německo patří spolu se Spojenými státy k nejbližším spojencům Izraele. Německé vlády označují existenci a bezpečnost Izraele za státní zájem především kvůli historické odpovědnosti Německa vůči Židům plynoucí z holokaustu. Němečtí nacisté a jejich přisluhovači za druhé světové války, od jejíhož konce letos uplynulo 80 let, zavraždili zhruba šest milionů Židů.
V posledních týdnech ale Berlín stupňuje kritiku způsobu, jakým Izrael vede válku v Pásmu Gazy. Kancléř Merz už v květnu, tedy krátce po nástupu do funkce, Izrael nezvykle ostře kritizoval, zaměřil se na vysoký počet civilních obětí. Od té doby přibylo na palestinské straně několik tisíc mrtvých civilistů.