Neznámí vandalové poničili Zahradu vzpomínek v Liberci včetně soch

Domácí
8. 8. 2025 16:57
Neznámí vandalové poničili Zahradu vzpomínek, jež je součástí parku v Budyšinské ulici, 8. srpna 2025, Liberec. Poškodili sochy, pomník války, lavičku či válečný hrob.
Neznámí vandalové poničili Zahradu vzpomínek, jež je součástí parku v Budyšinské ulici, 8. srpna 2025, Liberec. Poškodili sochy, pomník války, lavičku či válečný hrob.

Neznámí vandalové v Liberci poničili ve středu večer Zahradu vzpomínek, která je součástí parku v Budyšinské ulici. Poškodili sochy, pomník války či válečný hrob. Případem se zabývá policie, škoda je odhadem mezi 150.000 až 200.000 korunami. Dnes o tom informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.

"Uvedené chování nemá ve slušné a vyspělé společnosti místo, naopak bychom se měli umět vyrovnat s vlastní minulostí a mít respekt k práci a úsilí jiných, které tímto bylo negativně poznamenáno," uvedla mluvčí.

Zahrada vzpomínek se nachází na místě déle než půl století nevyužívaného hřbitova. Zchátralý a zanedbaný areál prodělal částečnou obnovu v roce 2011. Rekonstrukce stála tehdy přes pět milionů korun. Další práce byly spojené s obnovou zanedbaných hrobek dvou známých libereckých rodů Liebiegů a Hübnerů a restaurováním pozdně barokní sochy sv. Petra a Pavla z roku 1761, která patří mezi nejcennější památky v areálu. V Zahradě vzpomínek jsou i zadlážděné upomínky na historii města. V chodníku, který jako meandrující řeka parkem prochází, jsou prvky z četných místních staveb.

Ve středu večer vandalové zřejmě nenávratně zničili sochu Medvídka, oblíbenou zejména mezi dětmi, jež byla původně v liberecké zoo. Rozbili také pamětní desku věnovanou obětem válek, jež byla na centrálním kříži. Navíc z válečného hrobu Obersta Luise von Freiholda i pomníku války 1866 ulomili kříže a ze sochy sv. Petra a Pavla svatozáře. "Rozbito bylo i několik kusů historické dlažby, byly vytrhány rostliny ze záhonů i s kořeny a po ploše parku byl vysypán odpad z odpadkových košů," dodala Kodymová. Zničený je také elektrosloupek, znehodnocené je vodní pítko a jedna lavička je rozlámaná a další poškozená.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Petrášek Radek

Další čtení

V Dukovanech začal geologický průzkum pro nové bloky, vrtů bude okolo 300

Domácí
8. 8. 2025
ilustrační foto

Operátor O2 měl už potřetí za týden problémy s výpadky sítě

Domácí
8. 8. 2025
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS)

Decroix zveřejní časovou osu ke kauze bitcoinů. Zprávu snad do konce srpna

Domácí
8. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ