Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 8/2025: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Pane doktore, ví se o vás, že jste zapřisáhlý abstinent. Jak dlouho jste se vlastně nedotkl alkoholu a proč?
Abstinuji od roku 1984. Chtěl jsem si to na rok vyzkoušet, abych byl užitečnější pacientům. Pak jsem zjistil, že mi to vyhovuje, a u abstinence jsem zůstal. Někdy napůl žertem říkávám, že nestojím o nápoje z plesnivého obilí a shnilého ovoce. Mozek, játra, trávicí ústrojí a další životně důležité orgány zasluhují laskavé zacházení.
V podstatě každé posezení s přáteli je v našich zemích spojeno s alkoholem. Jak zpočátku reagovalo vaše okolí, když jste ve společnosti nepil?
Mýlíte se: většina lidstva alkohol nepije.
To jsem si nějak nevšiml. Mluvíme o Česku?
Pane redaktore, i u nás je lidí, kteří abstinují nebo jsou velmi zdrženliví, mnohem více než těch, kdo jsou na alkoholu závislí. Co se mých přátel týče, ti alkohol v mé přítomnosti nepijí.
Víte, ptal jsem se z vlastní zkušenosti, která mi říká, že kdo u nás nepije, je podezřelý a považován buď za podivína, nebo léčeného alkoholika. Máte nějaký návod, jak pozvání na pivo nebo panáka slušně, ale rozhodně odmítat?
V našich materiálech na webu Drnespor.eu je mimo jiné třináct způsobů, jak alkohol odmítat. U lidí, s nimiž se často setkáváme, je vhodné „odmítnutí jednou provždy“. Dva příklady: 1. Alkohol zásadně nepiji. 2. Lékař mi alkohol zakázal. Jestli vám ho lékař nezakázal a máte o to zájem, na dálku vám ho zakazuji.
A jak reagovat na tyto dotěrné otázky: „A proč se nenapiješ, když pijí všichni? Proč kazíš zábavu? Fakt si nedáš ani jednu skleničku?“
Čím lepší společnost, tím je pravděpodobnější, že to ostatní přijmou jako samozřejmost. Do špatné společnosti nechodím, a kdybych se tam omylem ocitl, rychle zmizím. Jeden střízlivý přítel řekl: „Tak šlápnu na zmizík.“
Říkáme mazlivě „panáček“ či „štamprlička“, vyprávějí se „hrdinské“ historky, kolik toho kdo vypil. Jak je možné, že je u nás alkohol tak velebený?
Co se velebení alkoholu týče, to soustavně provozuje reklama. Masivní propagace alkoholu působí na děti, dospívající i dospělé. Přitom víte, jak je to s odolností vůči alkoholu? Dospívající nebo dítě mohou být i po malé dávce alkoholu opilí nebo otrávení. V průběhu let se u pijáků odolnost vůči této droze zvyšuje. Jenže pak se játra poškodí a organismus vyčerpá. Dotyčný je těžce opilý třeba po litru piva.
INTERVIEW číslo 5/2025 je k zakoupení ve vašich trafikách do 19. srpna. Magazín INTERVIEW si můžete zakoupit i v elektronické verzi na digiport.cz