Filmový festival Mezipatra dnes začíná v Praze a od 14. listopadu bude v Brně

Kultura
6. 11. 2025 01:22

O cenu hlavní poroty Queer filmového festivalu Mezipatra se utká deset filmů. Festival snímků o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí uvede 26 celovečerních a 49 krátkometrážních filmů. Mezipatra se uskuteční v Praze od 6. do 13. listopadu a následně v Brně od 14. do 21. listopadu. Letošním výběrem filmů prostupují témata bezpečí a soudržnosti. ČTK o tom za pořadatele informovala Barbora Frantíková.

"Hlavní porota na Mezipatrech hodnotí snímky v hlavní soutěži a uděluje Cenu pro nejlepší celovečerní hraný film. Studentská porota hodnotí krátkometrážní snímky přihlášené do soutěže a uděluje Cenu pro nejlepší krátký hraný film. Součástí programu bude i retrospektiva věnovaná ikonickým režisérkám nebo bohatý doprovodný program včetně sekce Queering the Industry," uvedla Frantíková.

Festival Mezipatra zahájí 6. listopadu v pražském kině Lucerna rakouský film Když se bojíš, dej si srdce do pusy a usměj se. Debutující režisérka Marie Luise Lehnerová ve snímku, který oslavuje odlišnost, místo velkých romancí či hrdinských gest ukazuje každodenní projevy solidarity a péče.

"Mezipatra začínají své druhé čtvrtstoletí. Za tu dobu vyrostly z malé komunitní akce v Brně do jednoho z největších queer festivalů střední a východní Evropy s neotřesitelným místem na nejen české kulturní scéně," sdělila nová ředitelka festivalu Mezipatra Kristýna Genttnerová, která ve vedení vystřídala dosavadního ředitele Pavla Bicka. Na pozici programového koordinátora ji nahradil Jakub Knott.

Do 26. ročníku Mezipatra vstupují s několika novinkami. Každoroční festivalové motto nahradily dvě dramaturgické linky, které prostupují filmovým programem i doprovodnými debatami a industry panely.

"Letos nastavujeme zrcadlo zemím V4 a podrobněji se díváme na omezování svobod trans lidí nejen ve Spojených státech," podotkla Genttnerová.

Do programu přibudou diskuse s místními experty přímo po projekcích. Letošní dramaturgie také navíc přidává půlnoční projekci. Školám festival nabízí vzdělávací besedy spojené s filmovou projekcí pro studující osmých a devátých tříd základních škol a studující středních škol.

Vítězem loňského 25. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra se stal kanadský snímek Sólo. Studentská porota ocenila krátký snímek Kafe grep kakao a udělila zvláštní uznání všem osobnostem, jejichž kulturní tvorba překonává hranice nesvobody.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

Vpravo Václav Helšus jako Wenzel Winterberg a vlevo Martin Stránský jako Jan Kraus na generální zkoušce činohry Winterbergova poslední cesta.

Liberecká činohra uvede Winterbergovu poslední cestu podle románu Rudiše

Kultura
24. 3. 2026

Soutěž k jubileu Zdeňka Svěráka

Kultura
23. 3. 2026
Codex Gigas v Klementinu, 19. září 2007

V Praze dnes představí knihu Lenky Veselé Švédská knižní kořist z českých zemí

Kultura
24. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ