Obchod mezi Čínou a Severní Koreou se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 30 procent zhruba na 1,26 miliardy USD (26,7 miliardy Kč). S dovoláním na oficiální údaje to dnes uvedla agentura Kjódó. Čína je největším obchodním partnerem KLDR a jejím dlouholetým ekonomickým mecenášem. Zpráva naznačuje oživení dvoustranných hospodářských vztahů, přestože KLDR posiluje vztahy s Moskvou.
Mezi hlavní položky, které Pchjongjang vyváží do Číny, patří paruky a umělé řasy. Levná severokorejská pracovní síla zpracovává suroviny dodané od čínských obchodníků a výrobky připravené pro trh posílá zpět.
K hlavním vývozním artiklům z Číny do KLDR patří plastové zboží, které se používá k výrobě koberců a tapet, ale také nábytku a lůžkovin. Předpokládá se, že tyto položky byly v Severní Koreji použity pro rozvoj bydlení a továren. Obnovily se také dodávky čínské rýže a hnojiv do sousední země, dodaly diplomatické zdroje.
Hodnota bilaterálního obchodu v roce 2013 přesáhla 6,5 miliardy USD. V roce 2018 ale začala prudce klesat v reakci na přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN proti Pchjongjangu za jeho jaderné testy a odpalování mezikontinentálních balistických raket.
Severní Korea od loňského roku vysílá pracovníky do továren na severovýchodě Číny, čímž možná porušuje rezoluci OSN, která takovou praxi zakazuje. Zatím však není známo, zda Peking těmto dělníkům vydal pracovní víza a jak dlouho mohou v zemi zůstat.
Čínu podle diplomatických zdrojů navštívily od května desítky severokorejských techniků, kteří tam absolvovali školicí programy v odvětvích, jako je doprava, energetika a zemědělství. Podle nich vysílání neplacených stážistů do zahraničí neporušuje sankce OSN.