Obrazárna Pražského hradu se dočkala obnovení v lednu 1965

Kultura
15. 1. 2025 06:49

Obrazárna Pražského hradu je jedna z nejstarších kontinuálně existujících tuzemských uměleckých sbírek, její kořeny sahají až do přelomu 16. a 17. století, kdy ji začal budovat císař Rudolf II. V novodobé podobě byla otevřena před 60 lety, 15. ledna 1965.

Nyní čítá na 4000 uměleckých děl. Kolekce zahrnuje díla starých mistrů německé a nizozemské renesance, italské renesance a manýrismu i umělců středoevropského a holandského baroka.

Původní rudolfinská sbírka byla značně ochuzena poté, co se za třicetileté války stala kořistí švédských vojsk. Podstatnou část nově budované sbírky zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách jako náhradu za díla uloupená Švédy. V 18. století byly přivezeny z Vídně do Prahy některé obrazy arcivévody Leopolda Viléma.

Obrazárna zanikla v době přestavby hradních prostor za vlády Marie Terezie. Umělecká díla byla poté zčásti prodána, zbytek využit jako dekorace královských komnat. Po vzniku československé republiky se sbírka rozšířila o obrazy malířů českého baroka a 19. století zakoupenými z tzv. Masarykova národního fondu. Část starých sbírek byla zapůjčena do Národní galerie. V roce 1961 byla další část obrazů předána Státnímu ústavu památkové péče.

Samostatná obrazárna byla na Hradě obnovena až z rozhodnutí prezidenta Antonína Novotného. V letech 1964 a 1965 byly přestavěny původní konírny pod Španělským sálem a v nových prostorách byla umístěna sbírka sestavená pod vedením profesora Jaromíra Neumanna, který odhalil, že obrazárna uchovává mimořádná díla významných mistrů v mnohem větší míře, než se soudilo. Obrazárna tak znovu získala možnost prezentovat uceleně své sbírky a stala se také přístupnou pro veřejnost. Je sice mnohem skromnější než původní sbírka Rudolfa II., zahrnuje však velmi kvalitní a hodnotná díla malířů, jako jsou Tizian, Rubens, Tintoretto, Veronese nebo Cranach.

Obrazárna od svého otevření v lednu 1965 patřila k návštěvnickým lákadlům Hradu. V letech 1995 až 1998 prošly všechny prostory zásadní technickou rekonstrukcí podle moderních norem. Podle projektu Bořka Šípka byly provedeny úpravy výstavních prostor. Podařilo se také zakoupit několik obrazů z původní Rudolfovy sbírky. Od roku 2019, kdy se v obrazárně rozbila klimatizace, byla až do ledna 2023 zavřená.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Turek Tomáš

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ