Vítězství proevropského bukurešťského primátora Nicušora Dana v prezidentských volbách je dobrou zprávou pro Rumunsko i jeho partnery, slibuje stabilitu při posilování evropské integrace v regionu středovýchodní Evropy. ČTK to dnes řekl prorektor Metropolitní univerzity Praha Ladislav Cabada.
Totožný pohled má Jarmila Horáková z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, podle níž se nic nezmění na současném proevropském směřování Rumunska a jeho podpoře Ukrajiny. Podle Petra Kanioka z Masarykovy univerzity v Brně je ale varovným signálem, že podpora protiunijních sil je poměrně silná napříč Evropou.
Dan v druhém kole prezidentské volby získal 54 procent, jeho soupeř, krajně pravicový politik George Simion, obdržel 46 procent.
"Jeho vítězství ve druhém kole je výsledkem obrovské mobilizace širokých vrstev rumunské společnosti, hlavně mladých lidí a obyvatel větších měst, kteří si přejí zachovat prozápadní orientaci země a její důvěryhodnost v rámci EU a NATO," uvedla Horáková.
Cabada podotkl, že Rumunsko je klíčovým členem východního křídla NATO a společně s Polskem nejvýrazněji přispívá k zajištění tohoto prostoru před nepřátelskými aktivitami primárně z Ruska. "Dan současně nepatří ani do skupiny politiků a stran, které dlouhodobě formovaly vládní většiny v Rumunsku a u nichž opakovaně propukaly korupční i jiné aféry," uvedl. Byl podle něj kandidátem umírněné opozice a mohl by přispět k posílení důvěryhodnosti politiky v Rumunsku. "A to již tím, jak si poradí s výzvou najít cestu k sestavení stabilní vlády s většinovou podporou parlamentu," doplnil.
První kolo voleb před dvěma týdny jasně vyhrál Simion s takřka 41 procenty, zatímco Dan za ním zaostal o 20 procentních bodů. Někteří pozorovatelé poté podle Cabady nebrali v potaz základní charakteristiku dvoukolového většinového volebního systému, tedy to, že ve druhém kole zpravidla radikální kandidáti obtížně vyhledávají nové voliče.
"Přesně to se stalo v případě Rumunska, kde George Simion dokázal navýšit slibný výsledek z kola prvního jen asi o pět procentních bodů. Naopak Nicušor Dan mohl logicky spoléhat na podporu třetího v pořadí, vládního kandidáta Crina Antonesca, přičemž jejich agregovaný zisk v prvním kole byl v zásadě podobný tomu, na který dosáhl Simion," vysvětlil Cabada.
Předvolební průzkumy podle něj opakovaně naznačovaly velmi těsný výsledek. "V tomto ohledu je konečný rozdíl možná trochu překvapivý, nicméně pochopitelný, protože průzkumy veřejného mínění vykazují v Rumunsku dlouhodobě poměrně výrazné odchylky," míní. Je to podle něj zřejmě dáno tím, že někteří respondenti záměrně odpovídají nepravdivě.
Kaniok pro ČTK uvedl, že u rumunských voleb bude už vždy pachuť manipulace a zkreslení, ať už vlivem zrušené předchozí volby, či vlivem sociálních sítí. Ústavní soud původní volby zrušil, když vyšlo najevo, že vítěz Calin Georgescu v nich mohl zvítězit díky ruské vlivové operaci spočívající v kyberútocích na počítačový systém pro organizaci voleb a zapojení tisíců účtů na sociálních sítích TikTok nebo Telegram do propagace tohoto politika.
"Symbolicky to (vítězství Dana) pro EU či Ukrajinu dobrá zpráva je, na druhou stranu je varovným signálem, že podpora sil, které jsou proti EU a proruské - když to zjednodušíme - je poměrně silná, a to napříč Evropou," dodal Kaniok.