Odvaha, zrada i rehabilitace: osud našich pilotů v RAF připomněla pietní akce

Domácí
10. 7. 2025 11:43

Lidé dnes dopoledne na náměstí Svobody v pražské Bubenči uctili památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii. Pieta se konala k 85. výročí bitvy, kdy se německá luftwaffe snažila ovládnout vzdušný prostor nad Anglií. Do bitvy se po boku britských a dalších spojeneckých pilotů zapojily také desítky Čechoslováků.

Při dnešní pietní akci položili příslušníci armády věnce a květiny k památníku 546 československých letců, kteří padli v zahraničním odboji. Následovala minuta ticha a na závěr zazněla státní hymna.

"Bitva o Anglii nebyla jen leteckou bitvou o jednu zemi, ale byla to bitva o celou Evropu. Byla to bitva o demokracii," řekl senátor Jiří Růžička (TOP 09).

Čeští stíhací piloti sehráli v bitvě o Británii v roce 1940 výraznou roli. Do bojů v řadách britského Královského letectva (RAF) se zapojilo 88 československých stíhacích pilotů, z nichž deset padlo. Největším esem byl Josef František, který sestřelil 17 nepřátelských letadel. Bitva znamenala první strategickou porážku nacistického Německa a přispěla nejen k dalšímu vývoji války, ale i k mezinárodnímu uznání československé exilové vlády. Podle historiků, které oslovila ČTK, měla účast československých letců symbolický a psychologický dopad jak na světovou veřejnost, tak na obyvatelstvo v okupované vlasti.

Na straně obránců bojovaly přibližně tři tisícovky pilotů, z nichž více než 500 padlo a stovky dalších utrpěly vážná zranění. Významnou roli sehráli i zahraniční letci, zejména Poláci, Novozélanďané, Kanaďané a také Čechoslováci. Z řad československých příslušníků RAF (Royal Air Force) se dnešních dnů již nikdo nedožil.

Po válce byli letci vnímáni jako hrdinové, ale po roce 1948 se stali terčem komunistických represí. Byli zbavováni hodností, zaměstnání, mnozí skončili ve vězení. Teprve po roce 1989 se dočkali rehabilitace a uznání. Podle historiků 90. léta přinesla nebývalý zájem o téma západního odboje, který vrcholil na přelomu století. Popularizaci pomohly filmy jako Tmavomodrý svět nebo veřejná vystoupení prezidentů Václava Havla a Václava Klause, kteří letce pravidelně oceňovali.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Deml Ondřej

Další čtení

Policie potlačuje obavy z „reálné“ teroristické hrozby. Případ ale prověřuje

Domácí
10. 7. 2025

Hygienici hlásí problémy v každé třetí restauraci. Kontrolovali i nemocnice

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

Hřensko se po požáru vrací k normálu. Turistům otevře Edmundovu soutěsku

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ