Lurdes Gloria Manuel se ve dvaceti letech stala halovou mistryní světa v běhu na 400 metrů. Na šampionátu v Toruni zaběhla ostravská rodačka osobní rekord 50,76 sekundy a po osmi letech ukončila české čekání na medaili z halových MS. V novém formátu dvou finálových běhů si pohlídala pozici od startu až do cíle a zařadila se po bok Formanové a Hamáčkové jako třetí česká zlatá šampionka.
Návrat ve velkém stylu po zranění
Česká čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel je halovou mistryní světa. Na šampionátu v Toruni si zlepšila osobní rekord o další dvě desetiny na 50,76 sekundy a po osmi letech ukončila české čekání na medaili z halových světových šampionátů. Navázala na Pavla Masláka, který své třetí halové světové zlato rovněž v běhu na 400 metrů získal v roce 2018 v Birminghamu. Světovým rekordem v sedmiboji ozdobil HMS Švýcar Simon Ehammer.
Dvacetiletá rodačka z Ostravy Manuel se letos v hale vrátila ve velkém stylu po loňské pauze, kdy v létě kvůli zranění prakticky nezávodila. Na halové MS přijela s osobním rekordem 51,03 a stlačila ho hluboko pod 51 sekund.
Natlačila se před favoritku a letěla do cíle
V novém systému dvou finálových běhů vyhrála ten druhý. Na seběhu se natlačila před norskou favoritku Henriette Jaegerovou a neohroženě pádila do cíle. V absolutním pořadí se dostala i před Polku Natalii Bukowieckou (50,83) a tréninkovou kolegyni Nizozemkou Lieke Klaverovou (51,02).
Na halovém MS triumfovala jako třetí česká atletka v historii. Před ní to dokázaly půlkařka Ludmila Formanová v roce 1999 a tyčkařka Pavla Hamáčková v roce 2001. V rozhovoru pro Českou televizi ji přemohlo dojetí. "Vůbec jsem nečekala, že bych mohla zaběhnout takhle kvalitní čas a vyhrát zlatou medaili," uvedla se slzami štěstí v očích novopečená šampionka.
Ehammerův světový rekord a Stráský těsně pod bednou
V sedmiboji Ehammer zlepšil o 25 bodů historické maximum Američana Ashtona Eatona z roku 2012 na 6670 bodů. Vilém Stráský skončil čtvrtý v osobním rekordu 6188 bodů a znovu o příčku posunul své maximum na HMS.
Pátým místem se blýskl osmnáctiletý čtvrtkař Tomáš Horák, jenž byl v čase 45,70 sekundy nejlepším Evropanem. Papírový favorit výškařské soutěže Jan Štefela na medaili nedosáhl, výkonem 226 centimetrů skončil šestý. Jedenáctý skončil druhý český vícebojař Ondřej Kopecký (5772), poslední dvanáctou příčku obsadil tyčkař David Holý (550).
Ehammer se vrátil na halový světový trůn po dvou letech. Osobní rekord překonal o 164 bodů a z páté příčky historických tabulek vylétl až do čela. O 333 bodů porazil druhého Američana Heatha Baldwina.
Stráský: Stačilo polepšit první den
Stráský byl po prvním dnu až devátý, ale dnes se překonával. V tyči i na kilometru si zlepšil osobní rekordy, na překážkách běžel sezonní maximum. Po šestém místě z roku 2024 a loňské páté pozici se znovu posunul vzhůru. Od medaile ho dělilo 57 bodů. "Přesně takhle, jako byl ten druhý den, jsem si to nějak představoval. Jenom škoda, že ve stejném duchu to nebylo první den. Teď těch padesát bodů chybí. Příště jenom polepšit se ten první den a třeba to klapne," řekl České televizi.
Bronzový výškař z loňského MS Štefela byl výkonem 232 cm jedničkou mezi přihlášenými, ale už na základní výšce 217 opravoval, napodruhé překonal i 222 a 226 centimetrů. Na klíčové výšce 230 v tomto rytmu nepokračoval, shodil třikrát.
Zbytečné chyby stály Štefelu medaili
Štefela tak nenavázal na loňské stříbro z halového ME, na světovém šampionátu v hale zůstává jeho maximem páté místo z Glasgow 2024. "Prostě to nešlo tak, jak mělo. Blbnul jsem, skákal jsem na druhé pokusy, úplně zbytečně. Na medaili stačí 226. Když stačí málo, tak mi to nejde," uvedl.
Titul získal úřadující halový mistr Evropy Ukrajinec Ukrajinec Oleh Doroščuk za 230 centimetrů. O bronz se podělili obhájce titulu U Sang-hjo z Koreje a Jamajčan Raymond Richards. Stříbro si osobním rekordem 230 cm překvapivě zajistil Mexičan Erick Portillo.
Horák: Super zážitek z třetí dráhy
Juniorský evropský rekordman Horák ve druhém finálovém běhu na hvězdné soupeře nestačil a doběhl čtvrtý, ale porazil tři soupeře z prvního běhu včetně nejrychlejšího Evropana historie Attily Molnára, jenž byl o setinu pomalejší. "Je to super zážitek, jsem hrozně spokojený. Že takhle hezky poběžím z třetí dráhy, v takové konkurenci, v takové trémě, je velice super. Měl jsem se za ně zaháknout s tím, že mě snad vytáhnou k dobrému času, což se povedlo," řekl.
V rekordu šampionátu 44,76 sekundy vyhrál Kanaďan Christopher Morales Williams. Byl o 27 setin rychlejší než světový rekordman Khaleb McRae z USA. Bronz získal Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga, halový mistr světa z roku 2022.
Čtvrtý halový světový titul získal světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Fenomenální Švéd triumfoval v rekordu šampionátu 625 centimetrů.











