Stát se zbavuje odpovědnosti za ochranu dětí. Otevřený dopis: Žádost o vrácení novely občanského zákoníku a dalších předpisů zpět Poslanecké sněmovně (Senátní tisk 145)
Vážené senátorky, vážení senátoři,
obracíme se na Vás s naléhavou žádostí, abyste nepodpořili novelu občanského zákoníku (tisk 145) v její současné podobě a vrátili ji se změnami zpět Poslanecké sněmovně k přepracování.
Její součástí je oddíl, který byl prezentován jako tzv. rozvodová novela - jejím cílem bylo zjednodušovat rozvodová řízení. Ve skutečnosti jde ale především o zásahy se zásadním dopadem na péči o nezletilé děti. Nejzávažnější chybou je uzákonění paušálního přístupu ke svěřování do péče u dětí bez ohledu na jejich věk a potřeby. Současné modely péče jsou zrušeny a zákon zavádí tzv. rovnocennou péči obou rodičů. Tento termín naše právní úprava nezná, zákon ho nedefinuje a ani důvodová zpráva nedává žádná vodítka pro to, jak tento termín vykládat v praxi. Zákon tedy nově nerozlišuje mezi kojencem a čtrnáctiletým dítětem, ačkoliv jejich potřeby jsou zcela odlišné. Zároveň vypouští z rozhodování o péči důležitá hlediska, jako jsou sourozenecké vazby, emoční orientace dítěte, kvalita výchovného prostředí nebo předchozí péče jednoho z rodičů. Nezohledňuje se ani předchozí domácí násilí ze strany jednoho z rodičů, ačkoliv tento návrh byl součástí balíčku zákonů na potírání domácího násilí a díky rozvodové novele z hledisek zcela vypadl. V novele se objevuje i zcela nová možnost obchodování s pohledávkami na výživném. Ruší také doposud v praxi užívaná předběžná opatření, jako rychlý prostředek pro zatímní stabilizaci poměrů, o němž muselo být rozhodnuto ve lhůtě 7 dnů a místo nich je zavedeno tzv. prozatímní rozhodnutí, jehož vydání může trvat až 3 měsíce a není proti němu možnost odvolání, čímž se oslabují základní právní principy dvouinstančnosti soudního rozhodování.
Alarmující je také obrovské ticho provázející přijetí zákona. Z připomínkového řízení byla vyloučena široká odborná veřejnost a například připomínky justice nebyly do legislativního procesu vůbec vpuštěny. Novela oslabuje zákonné mantinely, znepřehledňuje rozhodovací proces a ve výsledku ohrožuje právo dítěte na stabilní a bezpečné prostředí.
Tato novela – pokud ji Senát schválí – představuje systémové selhání legislativy, potažmo státu, který se zbavuje zodpovědnosti za ochranu dětí. Tento zákon totiž děti nechrání. Senát má teď v rukou víc než jen legislativní korekci. Má v rukou šanci zabránit destabilizaci soudního rozhodování, která se dotkne životů tisíců dětí. A zároveň má odpovědnost – nejen právní, ale především lidskou.
Kdo jsme?
Jsme mezioborová skupina odborníků – advokátů, psychologů, terapeutů – kteří se dlouhodobě věnují problematice opatrovnických sporů. Na základě praktických zkušeností jsme připravili petici upozorňující na systémová chyby a nutné změny v opatrovnickém systému, kterou podepsalo několik set odborníků a rodičů. Na základě této iniciativy proběhl v Poslanecké sněmovně kulatý stůl, který svolal poslanec MUDr. Tom Philipp. Diskuse se zúčastnili zástupci justice, ministerstev, neziskových organizací i odborné veřejnosti.
S úctou
Mgr. Helena Petrová Mgr. Veronika Němečková