Poláci slíbili snížit hluk z dolu Turów, překračuje limity

Zahraničí
23. 7. 2025 16:23
Důl Turów
Důl Turów

Další opatření, která pomohou snížit hluk z dolu Turów na české straně slíbili ve středu v Hrádku nad Nisou na Liberecku zástupci Polska. Strany se sešly na čtvrtém zasedání společné mezinárodní komise, která dohlíží na naplňování česko-polské dohody o řešení negativních dopadů těžby v hnědouhelném dole na české území.

Překračování hlukových limitů je nepřijatelné, řekl po jednání novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Měření ukázala, že hluk z dolu opakovaně překračuje noční limity. Od roku 2021 bylo zaznamenáno 22 překročení nočního hygienického limitu 40 decibelů (dB) doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací.

Stav se pravidelně měří na české straně ve Václavicích a Uhelné nejblíže dolu. Poláci mají limity vyšší, 45 dB, v minulosti také metodiku měření podle Michala Pastvinského z českého ministerstva životního prostředí zpochybňovali, teď výsledky uznávají a připravují opatření.

Hluk z dolu je znát hlavně v noci

Z výsledků monitoringu hluku vyplývá, že dlouhodobé hlukové limity překračovány nejsou. "Ale krátkodobé překročení tam je, což je dlouhodobě neudržitelné," řekl Půta. Problém lze podle něj řešit technicky. "Například to, že se v nočních hodinách v téhle části dolu nebudou pohybovat pásy a další těžební stroje, pokud nenajdou nějaké technické opatření, které sníží hlukovou hladinu. Očekávám, že v září už budeme mít konkrétní návrhy, co tam udělají," dodal.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, plánuje těžit až do roku 2044. Důl chce postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatele na české straně by měl před hlukem a prachem z dolu ochránit val osázený zelení. Odtoku vody z českého území brání podzemní bariéra. Také ostatní parametry dohody Poláci podle Pastvinského plní.

Poláci za negativa dolu Čechům už zaplatili dvě miliardy

Monitoring dopadů těžby uhlí v polském hnědouhelném dolu Turów na české území je součástí dohody o řešení vlivu těžby, kterou premiéři Česka a Polska podepsali před třemi lety. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za způsobené škody 45 milionů eur (1,11 miliardy korun), z toho 35 milionů eur (862 milionů korun) šlo na účet Libereckého kraje do "Fondu Turow". Podle organizací Greenpeace, Bund Sachsen a místního Sousedského spolku Uhelná je vyjednaná dohoda slabá a nedostatečná.

Česká strana podle Půty polským partnerům představila projekty, na něž použila peníze z kompenzací. Na Liberecku se pracuje na nové úpravně vody v Machníně a výstavbě přivaděče, který zajistí dostatek pitné vody pro ohrožené Hrádecko a Chrastavsko; v Hrádku nad Nisou a Chrastavě už staví nové vodovody. "I Frýdlantská vodárenská společnost už má vyprojektováno, bude žádat o potřebná povolení a v příštím roce je připravena začít stavět," dodal hejtman.

 

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Další čtení

USA schválily zakázky za 330 milionů dolarů na zbrojní služby pro Ukrajinu

Zahraničí
24. 7. 2025

Macron uvedl, že Francie uzná Stát Palestina. Oficiálně tak učiní v září

Zahraničí
25. 7. 2025

V Rusku se zřítilo letadlo. Skoro padesát mrtvých, ale útok to nebyl

Zahraničí
24. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ