Kam se vyplatí investovat?

16. 12. 2019 11:58
Kam se vyplatí investovat?
Kam se vyplatí investovat?

Investování není jen pro znalce finančních trhů, ale mělo by být běžnou součástí nakládání s úsporami. Vhodně zacílené investice vám mohou zajistit kvalitní budoucnost. Přitom se dá začít už na stokorunách měsíčně. Jaké jsou nejlepší možnosti?

Peníze v čase ztrácejí na hodnotě, což znamená, že co si dnes koupíte za sto korun, na to budete muset v budoucnu vynaložit vlivem růstu cenové hladiny více. Za rok bude stát současný nákup přibližně o 2 % víc než dnes právě díky inflaci. Částka vyplácená na důchodu pro stávající pracující generaci ve středním věku nebude podle všeho pro kvalitní život dostatečná. 

Proto je dobré mít zadní vrátka a svůj zdroj, kam sáhnout, když dojdou volné finanční prostředky. S vhodně umístěnou investicí vám peníze neztratí na hodnotě, ale naopak získají. Rozumné investování se vyplatí každému, ale víte jak na něj?

Obecně se dá říct, že by prostředky na běžném či spořícím účtu měly tvořit 10 % z portfolia. Přesto více než polovina Čechů nechává peníze ležet na běžných účtech. Velmi konzervativní přístup představují i termínované vklady, ve kterých jsou finanční prostředky smluvně vázány, může jít např. o rok, nebo o pět let. Výnosnost i přesto bývá pouze okolo 2 %. 

Realitní investiční fondy

Konzervativní a bezpečné, ale přitom s výnosností okolo 5 %, jsou realitní investiční fondy. V současné době představují jednu z nejzajímavějších investičních příležitostí. Jsou vhodné nejen pro jednorázové investice, ale i pro pravidelné ukládání. Začít se dá už na částce 500 Kč měsíčně. Výpovědní lhůta bývá dvouměsíční, tedy do 2 měsíců máte peníze na účtu, přičemž nehrozí žádné sankce za předčasný výběr. 

Prostřednictvím realitních investičních fondů se můžete stát spolumajitelem staveb, kolem kterých denně chodíte. Může jít o nákupní centra, kancelářské budovy, ale i průmyslové areály. Z pronájmu vám navíc mohou chodit také peníze. 

Popis: Investováním do realitních investičních fondů se můžete stát spoluvlastníky třeba vašeho oblíbeného nákupního centra.

Dluhopisy

Další zajímavou investiční příležitost představují dluhopisy. Ty je však potřeba rozdělit do dvou kategorií. Na jedné straně jsou to dluhopisy státní, na druhé straně pak dluhopisy komerční. 

Aktuálně běží objednávka páté emise státních Dluhopisů Republiky (vydávaná u příležitosti stého výročí vzniku Československa). Tyto dluhopisy je možné považovat za téměř bezpečné, zároveň však zisk nepokryje ani inflaci očekávané za letošní rok. Jejich splatnost je nastavena na šest let. 

Dluhopisy s fixním výnosem mají garantovaný každoroční výnos 1,25 %. Protiinflační dluhopisy mají nastavený výnos podle vývoje spotřebitelských cen a k tomu budou navýšeny o 0,5 %. Reinvestiční spořicí dluhopisy budou mít roční úrokovou sazbu od 0,75 % v prvním roce až do 2,25 % v roce šestém, průměrně tedy 1,42 %. Státní dluhopisy tak mohou plnit funkci spíše jako uchovatel hodnoty než výdělečná příležitost. 

Atraktivní jsou dluhopisy korporátní, jejichž průměrná úroková míra letos dosáhla 7,5 %. Představují půjčku mezi firmou a investorem. Společnosti je vydávají, pokud potřebují půjčit peněžní prostředky např. pro rozvoj výroby. Výši úroků si stanovuje sama firma vydávající dluhopisy, aby pro kupující byla nabídka dostatečně zajímavá a zároveň aby byla společnost schopná v budoucnu ze svých zisků dluhopisy splácet. 

Právě u korporátních dluhopisů platí více než jinde, že se investor nesmí nechat zlákat vidinou vysokého zisku, ale musí si potenciální investici předem řádně prověřit. Dluhopisy vydávají nejen velké, ale i začínající společnosti, které představují risk. Takovým malým varovným příkladem mohou být společnosti Zoot nebo EMTC, které aktuálně nejsou schopné vyplácet jistiny a z nich vyplývající úroky. Je však potřeba říci, že toto jsou jen výjimky a současný trh s korporátními dluhopisy je stabilní. 

Alternativní investice

Máte-li dostatečně velké portfolio, můžete vyzkoušet alternativní investice, což jsou investice např. do veteránů, umění, virtuálních měn, nebo třeba do lega. V tomto případě ale platí, že právě alternativní investice byste měli mít spíše jako koníček a měly by tvořit jednotky procent z vašeho portfolia. 

Jak je vidět, investování nemusí být strašák a je možné zvládnout ho od stolu s připojením k internetu, stejně jako si takto vybíráte třeba životní pojištění. Využijte možností online srovnávačů investic, které vám pomohou srovnat nabídky a ukáží vám, kde dokáží úspory vydělávat. 

Autor článku: Kateřina Kolková

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ