Pozor na tyto 3 věci u moře!

29. 8. 2019 09:52
Pozor na tyto 3 věci u moře!
Pozor na tyto 3 věci u moře!

Když se řekne letní dovolená, většina lidí si představí sluneční paprsky na kůži, pohodu a slanou vůni moře. Aby se tento poklidný prázdninový obrázek neproměnil ve stres, pláč a skřípění zubů, dejte si při cestování pozor na tyto věci.

Pobyt v cizí zemi je nepředvídatelný. Vše může jít jako po drátku a vy si můžete libovat, jak vám vaše plány perfektně vychází. A naopak, nešťastná náhoda může vaši dovolenou obrátit o 180 stupňů k horšímu.

Na jaké situace si dát při cestování pozor?

1) Obrovské výdaje za léčení nebo škody

Bez cestovního pojištění by za hranice vyrazil jenom hazardér. Věděli jste však, že i když jste pojištění, z vaší dovolené si můžete přivézt obrovské dluhy? Analytici z portálu Porovnej24.cz radí, na co se zaměřit ještě před samotným sjednáním cestovního pojištění.

  • Pravidelná lékařská prohlídka. Pokud budete mít na dovolené zubní problémy, pojišťovna vám s největší pravděpodobností proplatí vzniklé náklady na zubní ošetření. Ovšem některé pojišťovny budou chtít důkaz o tom, že nezanedbáváte prevenci a vyžadovat po vás potvrzení o vaší poslední prohlídce u zubaře. Jestliže jste u zubaře nebyli ani nepamatujete, může mít pojišťovna problém s vyplacením pojistného plnění.
  • Škoda na majetku. Věděli jste, že spousta cestovatelů si sice sjedná cestovní pojištění, ale zapomene na připojištění odpovědnosti? Tím pádem se připraví o možnost být kryti pro rizika škody, kterou můžou nedopatřením způsobit. Představte si, že vy nebo vaše děti způsobíte třeba škodu na hotelovém vybavení. Manažer hotelu samozřejmě bude chtít tuto újmu proplatit. Ještě horší situace může nastat, když způsobíte újmu na zdraví - tam se škoda může šplhat do milionů Kč. Ke vzniku takové situace přitom postačí, když skočíte do bazénu a nevšimnete si, že je pod vámi nějaký plavec. Pojištění odpovědnosti si přitom můžete sjednat jako připojištění k vaší cestovní pojistce, a ani vás to nemusí stát moc peněz. Například na portálu cz můžete na pojištění ušetřit díky porovnání cen jednotlivých pojistek.

2) Ztráta cestovního pasu

Stačí chvilka nepozornosti, kdy sháníte taxík z letiště nebo se kocháte krásami římského Colossea, a vaše kabelka s peněženkou a doklady je nenávratně pryč. Takový incident může být jen nevýznamnou banalitou, na kterou budete za pár měsíců s humorem vzpomínat, nebo se naopak může stát hororovou záležitostí, která vás dostane do komplikovaných oplétaček a peněžních dluhů.

Na váš ztracený cestovní pas si totiž může někdo vzít půjčku, nebo páchat kriminální činnost. Proto je při ztrátě tohoto dokladu důležité, abyste jeho ztrátu okamžitě nahlásili na policii a české ambasádě (pokud v dané zemi není česká ambasáda, obraťte se na zastupitelství některého členského státu EU). Na ambasádě vám rovněž poradí, jak v takové situaci postupovat a jak se bez pasu dostat zpátky do Česka.

3) Ztracené zavazadlo

Žádného cestovatele nepotěší představa, že bude muset dva týdny strávit v jednom oblečení, protože mu aerolinka ztratila kufr. Rovněž nákup nového oblečení a vybavení se může pěkně prodražit, zvláště pokud cestujete do zemí západní Evropy.

Na toto riziko můžete vyzrát tím, že si na letišti neodbavíte zavazadlo. Některé aerolinky umožňují volbu mezi odbavením, a ponecháním si zavazadla na palubě. Pokud takovou možnost nemáte, snažte se zabalit si do příručního zavazadla věci, bez kterých se na dovolené neobejdete, popřípadě jejichž koupě by vás v cizině vyšla nejnákladněji.  

Další čtení

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ