Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna a rostou. Sazba pod 2 % je už dávno minulostí

9. 8. 2017 12:47
Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna a rostou. Sazba pod 2 % je už dávno minulostí
Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna a rostou. Sazba pod 2 % je už dávno minulostí

V loňském roce pokořená dlouho očekávaná dvouprocentní hranice úrokové sazby se stala letos opět pasé. Doby, kdy úroky hypoték padly na neuvěřitelných 1,77 %, jsou dávno pryč. Nyní už jsou sazby nad hranicí 2,00 % a kvůli zpřísnění České národní banky je zcela jasné, že zvyšování není u konce. Jak se vyvíjely úroky v prvním pololetí roku 2017 a jaké sazby banky aktuálně nabízí?

V březnu v roce 2016 klesla poprvé úroková sazba hypoték pod 2 %. České komerční banky tak nabízely úvěry na bydlení se sazbou 1,97 %. V prosinci se pak úroky dostaly až na samotné dno, a to na 1,77 %. Kvůli regulacím ČNB ale od ledna letošního roku úroky opět rostou a zatím nic nepředvídá tomu, že by v roce 2017 mělo dojít k jejich stagnaci či opětovnému snížení.

Úroky hypoték se opět přehouply přes 2% hranici

S každým omezením centrální banky dochází ke zdražování hypoték. Celý tento hypoteční vývoj má zabránit předlužování českých domácností a má přispět k tomu, aby úvěr získali pouze ti žadatelé, kteří mají na splácení nejen nyní, ale kteří budou mít na splácení i za pět, deset nebo patnáct let.

Regulace od České národní banky vstupovaly na hypoteční trh v několika vlnách. První omezení z podzimu loňského roku se na zvyšování úroků nepodepsalo, zatímco obávaný dubnový balíček opatření už ano. V lednu roku 2017 tak banky nabízely hypotéky s úrokem 1,82 %, v dubnu už se sazbou 2,01 %. V květnu a v červnu došlo k pozvolnému nárůstu, který nezaznamenal rapidní změnu v chování žadatelů o úvěr.

Za zvyšováním úrokové sazby nestojí jen regulace ČNB, ale i nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost koncem loňského roku. Banky nově tak musí například důkladně prověřit úvěruschopnost žadatele, pokud tak neučiní, je smlouva o půjčce neplatná a dlužník splácí pouze jistinu bez úroků.

"Spotřebitelé mohou také hypotéku splatit předčasně, a to zcela zdarma. Banky se proto bojí, že přijdou o klienty dříve, než předpokládaly, a tudíž i o plánované zisky. Vzniklé náklady chtějí kompenzovat vyššími úrokovými sazbami," dodává Michal Bajer z finančního portálu www.pujcka.co.

Hypoindex vývoj

Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna a rostou. Sazba pod 2 % je už dávno minulostí

Zdroj: Hypoindex.cz

Refinancováním můžete získat novou úrokovou sazbu

Zvyšování úrokových sazeb se nevyhneme ani v průběhu druhého pololetí. Těm, kterým tak hypotéka v současnosti nevyhovuje, nemohou čekat, že se dočkají lepších podmínek na konci roku. Proto klientům, kterým končí fixační období, se vyplatí úvěr refinancovat, díky čemuž mohou získat nové výhodnější podmínky pro splácení.

Refinancovat úvěr na bydlení lze jak u své domovské banky , tak i u konkurenčního bankovního domu. Refinancování hypotéky není radno odkládat a důležité je se o možnost získání nové úrokové sazby i měsíční splátky zajímat včas.

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ