Prahou prošel průvod studentů, zahájil třináctý ročník Studentského Majálesu

Domácí
1. 5. 2025 19:00
růvod studentského majálesu, 1. května 2025, Praha.
růvod studentského majálesu, 1. května 2025, Praha.

Centrem Prahy dnes prošel recesistický studentský průvod, který zahájil třináctý ročník Studentského Majálesu. Zúčastnila se ho přibližně stovka mladých lidí v kostýmech. Jednodenní festival vyvrcholí odpoledne v Kampusu Hybernská, kde zahraje několik studentských kapel, nebude chybět divadelní hra v podání studentů nebo autorská čtení. Na programu jsou také debaty nad akademickými a dalšími tématy a volba krále a královny Studentského Majálesu se slavnostní korunovací v 16:00. Akce je volně přístupná.

Průvod mladých lidí v kostýmech vyšel z Kampy zhruba hodinu a půl před polednem. Průvod zahájili převzetím malé putovní májky, kterou studenti Univerzity Karlovy převzali od organizátorů majálesu Vysoké školy ekonomické (VŠE). Lidé v průvodu si zpívali, podporovali své kandidáty na krále či královnu Majálesu a provolávali hesla jako: "Studenti všude - Majáles bude." Nechyběly hudební nástroje jako kytary, bubínky, tamburíny, harmonika, klarinet nebo středověká píšťala šalmaj. Studenti měli také řehtačky a megafony. Cestou zdravili turisty a vyzývali kolemjdoucí, ať se přidají do průvodu.

Při pochodu dělali studenti několik zastávek. Například na náměstí Václava Havla u Národního divadla se dobrovolníci z družin kandidátů utkali v šesti disciplínách. Museli například vyřešit hlavolam za co nejkratší čas. Průvod pak pokračoval na Karlovo náměstí, kde si studenti vyslechli projevy šesti kandidátů na krále Majálesu a vyfotili si skupinovou fotku. Poslední zastávkou bylo Staroměstské náměstí. Tam dostal každý kandidát jedno párátko, které měl za úkol vyměnit za co nejhodnotnější věc. Zájemcům o korunu se povedlo vyměnit za různé částky peněz v různých měnách, skleněného ptáčka nebo dítě ve školním věku. "Už jsme tady," volal průvod, když krátce před 13:00 přicházel do Kampusu Hybernská.

Kořeny studentské slavnosti majálesu sahají až do 15. století. Původně to byly výlety studentů s učiteli do přírody se zpěvem, recitací a divadlem. Od 19. století majáles získal podobu karnevalového a recesistického průvodu s volbou krále.

Tradice v Česku ochabovala po druhé světové válce, komunisté se v poválečných letech snažili studentské slavnosti proměnit v organizovanou svazáckou manifestaci po vzoru prvomájových politických průvodů. Původní duch akce se postupně navracel po pádu Stalinova kultu v roce 1956. Oficiálně byly slavnosti povoleny v roce 1964. O rok později se v Praze uskutečnila zřejmě nejznámější majálesová slavnost, když byl králem zvolen americký básník a představitel beatnického hnutí Allen Ginsberg. Tradici majálesů přerušila normalizace, studenti akce obnovili v roce 1990.a

Autor: ČTKFoto: ČTK, Kamaryt Michal

Další čtení

Safari Park Dvůr Králové otevřením areálů afrického a lvího safari zahájil hlavní letní sezonu, 1. května 2025, Dvůr Králové nad Labem, Trutnovsko. Návštěvníci v takzvaném afrika trucku.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem dnes zahájil letní sezonu, přišly tisíce lidí

Domácí
1. 5. 2025
U příležitost 105. výročí zahájení strojírenské výroby výrobce zámků a kování Tokoz byla 1. května 2025 na Zámku Žďár nad Sázavou veřejnosti otevřena výstava mapující historii firmy.

Žďárská firma Tokoz slaví 105 let strojírenské výroby, výstava je na zámku

Domácí
1. 5. 2025

O víkendu se v Česku zatáhne a ochladí o víc než deset stupňů, bude pršet

Domácí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ