Před 80 lety otevřeli američtí osvoboditelé ve Starém Plzenci první lahve sektu

Domácí
4. 5. 2025 12:00
ilustrační foto
ilustrační foto

Ve dnech osvobození Plzně před 80 lety otevřeli američtí vojáci první lahve šumivého vína vyrobeného ve sklepích ve Starém Plzenci u Plzně. Červený sekt byl pojmenován Black Widow (Černá vdova) podle stejnojmenného spojeneckého letounu. Firma, která je dnes akciovou společností Bohemia Sekt, vyrobila k 80. výročí konce války limitovanou edici 3333 lahví Bohemia Sekt Black Widow. Od prvního výrobního roku 1945, kdy se ve Starém Plzenci vyrobilo 120.000 lahví sektů ve dvou druzích, se dostala v průběhu let až na loňských 14 milionů lahví 33 druhů sektů. Řekl marketingový ředitel Martin Fousek.

"Výrobu prvního sektu tehdy zaměstnanci firmy údajně zdržovali, aby se nedostal do německých rukou. Jako první jej tak otevřeli američtí vojáci, když Starý Plzenec v květnu 1945 osvobodili. Od místní 'sektárny' si jich tehdy koupili a spolu s místními vypili 37 tisíc lahví," uvedl Fousek. Červený sekt má vyšší zbytkový cukr. Firma ho stále vyrábí, i když dnes dominuje výroba bílých a růžových sektů.

V prvním roce 1945 se ve staroplzeneckých sklepích vyrobilo 120.000 lahví sektů. Tehdy vznikl ještě sekt z bílých odrůd - Chateau Radyně, odkazující k hradu nad Starým Plzencem. "Vyrábí se dodnes a je nejstarším nepřetržitě vyráběným šumivým vínem u nás," uvedl Fousek. Výroba šumivých vín ve Starém Plzenci pak každoročně rostla. O 15 let později podnik produkoval 550.000 lahví sektů klasickou metodou kvašením v lahvi. V roce 1970 začal s kontinuální metodou, která je založená na prokvášení vína v uzavřených velkých tancích. Díky tomu v roce 1971 vyrobil 1,8 milionu lahví sektů a loni už 14 milionů lahví, z nichž dvě třetiny prodá v maloobchodu.

Začátky výroby šumivých vín se datují od roku 1942, kdy si Českomoravské sklepy šumivých vín pronajaly unikátní sklepní prostory po bývalém pivovaru ve Starém Plzenci. Důležitou roli měl tehdy francouzský enolog Louis Girardot, který přišel na konci 40. let, místním sklepmistrům ukázal francouzské výrobní postupy a přivezl také kvasinky z Francie. Dalším milníkem byl rok 1970, kdy vznikla značka Bohemia Sekt a byl vyrobený první Bohemia Sekt demi sec (polosuchý), dlouhodobě nejprodávanější sekt v ČR.

V roce 1992 byl podnik privatizován a od roku 1999 je jeho vlastníkem Henkell & Söhnlein z německé skupiny Dr. Oetker. V roce 1997 koupil Bohemia Sekt velkou vinařskou firmu Víno Mikulov a začal s budováním silné vinohradnicko-vinařské skupiny. O dva roky později vstoupilo na trh šumivé víno Bohemia Sekt 2000 brut jako limitovaná edice k oslavám příchodu milénia, které se velmi rychle prosadilo. "Od roku 2007 jsme začali budovat segment nealkoholických sektů a o 13 let později jsme uvedli na trh Bohemia Sekt Ice, který se stal nejúspěšnější novinkou v historii firmy," řekl marketingový šéf.

Bohemia Sekt začal v 90. letech s nákupem vlastních vinic a teď jich spravuje 570 hektarů. Patří tak mezi největší pěstitele vína v tuzemsku. V roce 2021 otevřela skupina novou lisovnu hroznů v Mikulově za 300 milionů korun, svoji největší investici v historii. Loni dokončila ve Starém Plzenci modernizaci stáčecí linky sektů za více než 80 milionů Kč.

Skupina chce podle Fouska udržet tržní podíl na trhu sektů v ČR kolem 60 procent. "Díky inovacím chceme oslovit nové spotřebitele. Ať už jde o praktická balení, nealkoholické varianty nebo uvolněnější příležitosti ke konzumaci, které sedí mladší generaci," dodal.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, vectorfusionart

Další čtení

Pavel odpoledne přijme ukrajinského prezidenta Zelenského a jeho ženu Olenu

Domácí
4. 5. 2025

Anonym ohlásil uložení bomb na nádražích v Plzni, policie nic nenašla

Domácí
4. 5. 2025
ilustrační foto

Prahu ochromí maraton. Radši nevyjíždějte, vyhněte se břehům

Domácí
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ